Terapia uzależnień to jedyna właściwa droga skutecznego poradzenia sobie z uzależnieniem, niezależnie od jego rodzaju i źródła. Obejmuje ona kilka aspektów: po pierwsze całkowite odcięcie od środka uzależniającego (wyłączają sytuacje, kiedy nie jest to możliwe – np. w przypadku któregoś typu uzależnienia od jedzenia).

Po detoksykacji i usunięciu środka uzależniającego, w ramach terapii uzależnień mieszczą się jeszcze leczenie mechanizmów uzależnienia, psychoterapia oraz działania wspomagające. Zastosowane kompleksowo mogą zagwarantować skuteczną pomoc i poradzenie sobie z uzależnieniem. Terapia uzależnień najczęściej przeprowadzana jest w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień.

Rodzaje uzależnień, jak rozpoznać

Wśród rodzajów uzależnień można wyróżnić trzy podstawowe grupy: uzależnienia fizyczne, psychiczne (psychologiczne) oraz społeczne. Mogą one występować niezależnie od siebie, pojedynczo, lub łącznie – współwystępując u jednej osoby. Najczęściej zdarzają się uzależnienia łączone, psycho-fizyczne lub psycho-społeczne.

Do uzależnień fizycznych dochodzi, kiedy w organizmie występuje silna potrzeba przyjmowania środka, charakteryzująca się tłem biologicznym. Uzależnienie psychiczne nie bazuje na tle fizjologii, jest przymusem, przy którym nie wystąpią objawy fizyczne, cały proces dzieje się w głowie chorego. Uzależnienie społeczne opiera się o potrzebę dostosowania się do kogoś lub grupy, często mylone jest z uzależnieniem psychicznym.

Kiedy potrzebna jest pomoc z zewnątrz?

Kiedy działanie przyjmowanego środka (alkoholu, narkotyku lub innej substancji), czy też pewne zachowanie, którego się podejmujemy (choćby zakupy, hazard, seks czy oglądanie telewizji) przestają spełniać swoją dotychczasową rolę, a przyjmują coraz więcej funkcji w naszym życiu warto się zastanowić, czy to już nie moment, by poszukać pomocy.

Przy rozwoju uzależnienia zwiększa się częstotliwość sięgania po środek uzależniający, intensywność jego użytkowania oraz sytuacje, w których zostaje użyty. Coraz częściej są to sytuacje nieadekwatne, a sam czynnik uzależniający zaczyna odgrywać zbyt wielką rolę w codziennym życiu. Dodatkowo, jego brak wywołuje niepokój i dyskomfort.

Terapia uzależnień- na czym polega?

Terapia uzależnień ma na celu odstawienie czynnika uzależniającego oraz nauczenie się życia i funkcjonowania w społeczeństwie bez niego. Rozpoczyna się od procesu odstawienia i ugruntowania w odstawieniu, zaraz za nim idą psychoterapia indywidualna bądź grupowa oraz wsparcie, pomagające w poradzeniu sobie z pojawiającymi się stanami emocjonalnymi i trudnościami.

Po pierwszym etapie terapii następuje kolejny – okres poprawy i nawrotów. Jest to czas trudny i ryzykowny, gdyż chory ma mylne przekonanie, iż zapanował już nad uzależnieniem. Celem terapii jest wtedy podtrzymywanie abstynencji oraz dalsze wsparcie, zwłaszcza w trudnych momentach, dzieje się tak poprzez utrzymanie stałego kontaktu z grupą terapeutyczną.

Trzymające się dłonie- wsparcie

Ośrodki leczenia

Warszawa proponuje wiele miejsc, w których możesz podjąć się leczenia uzależnień – zarówno tych od substancji psychoaktywnych, jak i behawioralnych. Klinika Azamed proponuje kompleksowy model terapii uzależnień, pozwalający na diagnozę, przeprowadzenie pełnego procesu terapeutycznego oraz dalsze wsparcie.

Klinika Azamed oferuje kompleksowy model terapii uzależnień Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416