Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
Leczenie uzależnień, zarówno od alkoholu, narkotyków czy innych substancji, jak też tych behawioralnych powinno być kompleksowym zespołem działań. Nie wystarczy sama detoksykacja czy terapia grupowa, ogromną rolę spełnia indywidualna terapia psychologiczna, która niepodważalnie jest najgłębszą wykonywaną przez chorego pracą.
W zależności od rodzaju uzależnienia, jego stopnia i czasu trwania psychoterapia indywidualna odgrywać będzie inną rolę. W jednym przypadku będzie osią całego procesu leczenia uzależnienia, w innym elementem uzupełniającym. Trudno będzie jednak uzyskać pełen efekt nie korzystając z terapii indywidualnej całkowicie.
Wśród metod leczenia uzależnień, które ocenia się jako skuteczne i długotrwale efektywne, psychoterapia indywidualna wysuwa się na pierwsze miejsce. Jest to proces długotrwały, jednakże skutecznie odbudowujący funkcjonowanie psychiczne i społeczne osoby zmagającej się z uzależnieniem i jego skutkami.
Innymi metodami, równie lub nieco mniej skutecznymi jest psychoterapia grupowa, bazująca na metodzie 12 kroków oraz detoksykacja organizmu. W ośrodkach leczenia zakłada się całkowitą trzeźwość przez cały okres terapii oraz po jej zakończeniu. Terapie uzupełniane są działaniami dodatkowymi, jak dogoterapią, plastykoterapią, sportem czy innymi aktywnościami.
Psychoterapia indywidualna, w odróżnieniu od pracy grupowej pozwala na głębsze zmierzenie się z problemem oraz czynnikami osobowościowymi, które go warunkują i utrwalają. W momencie, kiedy praca grupy stawia nacisk na pozytywne wsparcie oraz wzmocnienia społeczne, psychoterapia indywidualna szuka źródeł problemu, analizując ich psychologiczne aspekty.
W indywidualnej pracy z terapeutą, pacjent uświadamia sobie rangę i znaczenie problemu, który go dotyka, zaczyna dostrzegać, jak bardzo jego życie zostało podporządkowane alkoholowi. Powoli dochodzi do zetknięcia z prawdziwymi, wypieranymi dotąd emocjami, które są niezwykle ważne w pracy terapeutycznej.
Efekty działań psychoterapii indywidualnej mogą przynieść osobie chorej nie tylko powrót do zdrowia. Bardzo często zdobywa ona szereg umiejętności psychologicznych, radzenia sobie z trudnościami, ze stresorami oraz niepowodzeniami, dzięki czemu podnosi się jakość jej życia i poczucie kompetencji. Po dobrze przeprowadzonej i efektywnej terapii chory nie tylko wraca do zdrowia ale i do szczęśliwego życia.