Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
Wiedza na temat zgubnego wpływu alkoholu na ludzki organizm wpajana jest nam od wczesnej młodości. Rzadko jednak zaznacza się różnice w oddziaływaniu alkoholu na organizm kobiety i mężczyzny, jak i przebiegu choroby alkoholowej u obu płci, a te są dość istotne. Czas je przybliżyć i wyjaśnić.
U kobiet o wiele szybciej dochodzi do upojenia alkoholowego niż u mężczyzn. Ma to związek z szybszym dostaniem się alkoholu do krwiobiegu. Picie alkoholu przez kobiety – zwłaszcza młode – dużo częściej prowadzi również do zachowań ryzykownych. Dlatego też to właśnie kobiety pod wpływem alkoholu stają się dużo częściej ofiarami napaści na tle seksualnym, ale również i przemocy fizycznej.
Alkohol nie służy też kobietom, które po jego wypiciu siądą za kierownicę. Powoduje on w dużo większym stopniu niż u mężczyzn, spowolnienie zdolności reagowania na różnego rodzaju bodźce. W efekcie kobiety za kierownicą będące pod wpływem alkoholu o wiele częściej stają się sprawczyniami wypadków drogowych – ze śmiertelnymi włącznie. Alkohol upośledza też funkcje układu hormonalnego, co zakłóca m.in. cykl miesiączkowy. Zbyt częste picie powoduje u kobiet wzrost ryzyka wystąpienia osteoporozy (alkohol wypłukuje wapń i zaburza metabolizm wit.D).
Organizm kobiecy inaczej reaguje na alkohol, ale również w nieco inny sposób radzi sobie z samą chorobą alkoholową. Czym zatem się charakteryzuje kobiecy alkoholizm? Przede wszystkim może on trwać przez kilka, nawet kilkanaście lat niezauważony przez nikogo. Kobiety są mistrzyniami w maskowaniu picia. O wiele łatwiej znajdują też usprawiedliwienie dla swojego stanu zarówno przed sobą – „byłam z tym kompletnie sama”, „musiałam odreagować”, „zasłużyłam”; jak i przed innymi – „raz, nie zawsze”, „mam stresującą sytuację w pracy”, „musiałam wyluzować”. Ponadto kobiety w większym stopniu niż mężczyźni dostrzegają – pozorne – korzyści z sięgania po alkohol. Dlatego też niechętnie z niego rezygnują. Kobiecy alkoholizm to również o wiele bardziej niż w przypadku męskiej postaci choroby – nasilone objawy psychosomatyczne, czyli podwyższony poziom lęku, skłonności do stanów depresyjnych i obniżenia nastroju, bezsenność, wycofanie. U kobiet nadużywających alkoholu w dużo krótszym czasie niż u mężczyzn i z większą intensywnością dochodzi do uszkodzenia wątroby oraz mózgu. Warto przy tym nadmienić, że kobiety alkoholiczki są bardziej narażone na wystąpienie u nich nowotworu piersi.
U kobiet dużo szybciej niż u mężczyzn dochodzi do rozwoju choroby alkoholowej. Można to wyjaśnić na wiele sposobów. Po pierwsze – chodzi o różnice fizyczne. Otóż w przypadku kobiet bardzo szybko rośnie stężenie alkoholu we krwi, ale jej organizm równie szybko się go pozbywa. To powoduje, że u kobiet łatwiej rozwija się nawyk sięgania po małe dawki alkoholu, ale z większą częstotliwością, po to, by móc czuć jego „dobroczynne” działanie.
Po drugie – kobiety łatwiej tuszują swój alkoholizm. Dla swojego picia znajdują one znacznie więcej wymówek i usprawiedliwień niż mężczyźni. Jednocześnie nie szukają pomocy wśród najbliższych, gdyż obawiają się ich reakcji. Nie chcą zostać posądzone o słabość. Boją się również wzbudzenia w nich poczucia winy. To z kolei pociąga za sobą kolejne złe emocje i zachęca je do podjęcia kolejnych prób poradzenia sobie z rzeczywistością w jedyny znany im sposób.
Po trzecie – dla wielu kobiet alkohol stanowi pozornie skuteczny lek na depresję czy obniżenie nastroju, które towarzyszą im znacznie częściej niż mężczyznom. Ze względu na fakt, że alkohol dużo szybciej oddziałuje na kobiecy organizm, panie zauważają, jak ta używka z łatwością poprawia im humor i zwalcza wszelkie dotkliwe objawy, jak: ogólne rozbicie i złe samopoczucie, obniżenie własnej wartości czy poczucie bezsensu. Intensywne picie to także dla większości kobiet skuteczna metoda na zagłuszenie bólu psychicznego bądź poradzenie sobie z ciężkimi traumami, często doświadczonymi w przeszłości, jak chociażby molestowanie seksualne lub przemoc fizyczna (rzadziej psychicznej) ze strony rodziców, opiekunów bądź też innych bliskich kobiecie osób. Pijąc, zagłuszają bolesne i wyparte wspomnienia. Istnieje też spora grupa kobiet, które traktują alkohol, jako środek doraźny na problemy ze sferą seksualną.
Kobiety z natury bardziej i głębiej przeżywają różnego rodzaju sytuacje konfliktowe czy poniesione porażki. Dlatego też po alkohol sięgają głównie z powodów emocjonalnych. Picie jest dla nich sposobem na poradzenie sobie i wyciszenie niewygodnych emocji, jak poczucie winy, gniew, wstyd czy strach. Wielu kobietom alkohol pomaga również pogodzić się z przeżywaną samotnością, załamaniem, frustracją czy poczuciem krzywdy. Najczęściej ten sposób rozładowania przeżywanych stanów psychicznych wybierają introwertyczki oraz kobiety, które nie znajdują zrozumienia w najbliższym środowisku. Nagromadzone przeżycia powodują, że kobiety szukają metody, która w miarę szybko pozwoli im pozbyć się noszonego ciężaru, a przy tym wpłynie wyraźnie na poprawę samopoczucia. Po alkohol w większych ilościach i częściej sięgają też kobiety z syndromem “opuszczonego gniazda”. Jest to moment, w którym dorosłe dzieci opuszczają dom rodzinny, a ich matki wpadają w pułapkę poczucia niepotrzebnymi.
Mimo iż alkoholizm kobiecy różni się od męskiego pod wieloma względami, obie postacie tej skomplikowanej choroby łączy jeden wspólny element: taki sam sposób leczenia. Jak wygląda leczenie uzależnionej kobiety? Jest to długotrwały i złożony proces, który obejmuje swoim zakresem: spotkania grupowe, terapię indywidualną, a w niektórych wypadkach wymaga takich działań, jak odtrucie alkoholowe (detoks) czy wszycie esperalu. Niekiedy potrzebna jest też farmakoterapia. Aby leczenie alkoholizmu u kobiety przyniosło oczekiwane efekty, warto zaufać specjalistom, którzy działają także w warunkach domowych, a ich doświadczenie pozwoli na indywidualne dopasowanie rodzaju terapii do potrzeb oraz stanu pijącej kobiety.
Terapia uzależnień to właściwa droga skutecznego poradzenia sobie z uzależnieniem. Zapoznaj się z ofertą grupy Azamed.