Uzależnienie od amfetaminy- jak rozpoznać?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Pod nazwą – amfetamina – kryje się cała grupa środków opartych na fenylopropylanie. Działające bardzo silnie na organizm środki, cechują się niepozornym, ale diabelnie skutecznym powolnym wyniszczaniem organizmu. Ich działanie opiera się nieco na absurdzie – dają poczucie mocy, a jednocześnie wyniszczają organizm.

Ich niebezpieczeństwo wynika również z tego, iż proces uzależnienia rozwija się wolno, jednak wraz z czasem mocno się intensyfikuje. Obserwując u kogoś oznaki używania amfetaminy – rozszerzone źrenice, absurdalne wahania nastroju, kłopoty ze snem czy skrajne pobudzenie – reaguj. Zbyt późna reakcja w tym wypadku może być dramatyczna w skutkach.

Objawy uzależnienia

Uzależnienie od amfetaminy i jej pochodnych opiera się o atrakcyjność stanu, do którego doprowadza jej użycie. Świetne samopoczucie, przypływ sił witalnych oraz całkowite pobudzenie psycho-fizyczne sprawiają, że osoba dąży do utrzymania takiego stanu jak najdłużej. Poprawa nastroju oraz odsunięcie od siebie trudnych myśli i problemów wprowadzają w błogość istnienia.

Dodatkowo, po odstawieniu środka dochodzi do przykrego, zwłaszcza w kontraście do stanu poamfetaminowego, zespołu odstawiennego. Pojawiają się bóle głowy, stany depresyjne i myśli samobójcze, organizm doświadcza poczucia spowolnienia, senności i apatii a także wzmożonego głodu. W takiej sytuacji pojawia się myśl o sięgnięciu po kolejną dawkę środka i zatacza błędne koło.

Objawy uzależnienia od amfetaminy

Działanie amfetaminy

W zależności od dawki, jaka została spożyta, działanie amfetaminy utrzymuje się od 2 do nawet kilkunastu godzin. Charakteryzuje się silnym pobudzeniem, wprowadzeniem pozytywnego stanu emocjonalnego, aż do euforii oraz zwiększeniem aktywności psycho-ruchowej. Osoba pod wpływem amfetaminy ma poczucie ogromnych mocy sprawczych.

Wraz z przypływem sił pojawia się poamfetaminowa bezsenność – po zażyciu środka nie odczuwa się potrzeby snu, działanie mózgu poprawia się – koncentracja i pamięć działają na najwyższych obrotach. Znika jednak poczucie logicznego myślenia i krytycyzmu, racjonalnej oceny sytuacji, przez co używający amfę często doprowadzają do sytuacji zagrażających ich zdrowiu i życiu.

Jakie są skutki?

Skutkami długotrwałego spożywania amfetaminy może być anhedonia – utrata zdolności odczuwania przyjemności oraz skrajne wyczerpanie fizyczne organizmu, związane z niewyspaniem, przeciążeniem mózgu oraz brakiem dostarczanego pożywienia. Pojawia się również psychoza amfetaminowa z omamami słuchowymi i urojeniami prześladowczymi.