Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
Alkoholizm był i jest problemem społecznym już od czasów Polski zastawionej suto kieliszkami i tłustym jedzeniem.
W XX wieku skala problemu nasiliła się, lub zaczęła być postrzegana inaczej.
Lekarze, psychologowie, ale też i ludzie nie wykształceni w tej dziedzinie spostrzegli, iż picie alkoholu przestaje być rozrywką, a staje się problemem.
Równolegle z postrzeganiem nadużywania alkoholu jako choroby pojawia się myślenie o jej leczeniu.
Terapia alkoholowa nie jest łatwa, przebiega często ze wzlotami i upadkami, wyznaczanymi okresami picia i trzeźwości.
Wymaga ogromnego wsparcia i cierpliwości osób trzecich, nierzadko podjęcia decyzji za osobę chorą.
Alkoholizm został uznany za jednostkę chorobową w klasyfikacjach ICD oraz DSM. Pomimo potocznego myślenia, iż pijakiem zostaje się na własne życzenie, a pić przecież wystarczy przestać – geneza alkoholizmu nie jest tak zero-jedynkowa.
Udowodniono istnienie biologicznych i genetycznych predyspozycji do tego, by zwykłe okazjonalne picie stało się groźną chorobą.
Alkoholik, po przekroczeniu magicznej, zwykle niezauważalnej granicy, traci kontrolę nad spożywanym alkoholem.
Pomimo przekonania o tym, że w każdej chwili jest w stanie przestać pić a spożywany alkohol jest całkowicie zależny od niego i jego decyzji – zazwyczaj jest w błędzie.
Pomimo deklaracji wpada coraz głębiej w sidła picia, nie potrafiąc się z nich wyrwać.
Uzależnienie od alkoholu atakuje człowieka na dwóch płaszczyznach.
Z jednej strony pojawia się silna potrzeba biologiczna spożywania alkoholu, tak dotkliwa, iż człowiek nie jest w stanie nad nią zapanować.
Dodatkowo, w okresach trzeźwości pojawiają się objawy odstawienne, których ogromna dokuczliwość motywuje do kolejnej dawki alkoholu.
Z drugiej strony, alkoholizm to silne uzależnienie psychiczne.
Chory nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie tak, jak przed rozpoczęciem picia, ma zaburzone procesy emocjonalne, poznawcze i intelektualne.
Obecność objawów z obu tych sfer wskazuje, iż terapia konieczna jest w trybie natychmiastowym, z każdą chwilą podjęcie jej będzie coraz trudniejsze, a efekty coraz wolniejsze.
Ze względu na specyfikę choroby alkoholowej, wzloty i upadki podczas drogi zdrowienia, warto poszukać takiego miejsca terapii, które pozwoli na jak największą skuteczność i efektywność.
Komfortowy i dyskretny ośrodek, profesjonalna kadra i zespół specjalistów pozwolą na podjęcie nierównej walki tak, by ją wygrać.
Decydując się na określone miejsce zapoznaj się z opiniami o nim, zaznajom z proponowanymi metodami terapii i wspomagania wyjścia z uzależnienia.
Dowiedz się, jakie metody leczenia alkoholizmu są najskuteczniejsze i czy są one stosowane w wybranym przez Ciebie miejscu. Przemyśl też lokalizację ośrodka.
Podstawowym założeniem leczenia alkoholizmu jest doprowadzenie do tego, by chory przyznał się przed sobą i przed innymi do problemu, który go dotknął.
Dopiero świadomość bycia alkoholikiem i umiejętność zaakceptowania tego stanu jest podłożem do dalszej pracy.
Kolejno przychodzi praca nad wydobyciem i zaakceptowaniem pojawiających się emocji oraz nauka radzenia sobie bez alkoholu.
Równolegle z tym procesem toczy się proces odstawienny oraz nauka życia w trzeźwości.
Leczenie wspomagane jest psychoterapią indywidualną i grupową, psychoedukacją oraz pracą własną. Wytyczną – fundamentem zdrowienia- wokół której toczy się terapia osób uzależnionych od alkoholu jest metoda 12 kroków.
W przypadku leczenia chorych na alkoholizm nie można zapominać również o bliskich. Żony alkoholików bardzo często wykazują objawy współuzależnienia, dzieci cierpią na syndrom DDA – dorosłych dzieci alkoholików.
Ośrodki leczenia alkoholizmu gwarantują pomoc również dla nich. Aby uzdrowić pacjenta, należy uzdrowić całą rodzinę.