Jakie są objawy zatrucia alkoholem?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Objawy zatrucia alkoholem są dość charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. U każdej osoby, która przedawkuje alkohol przebiegać będą one według podobnej osi objawów, jedynie z różnym nasileniem i szkodliwością dla organizmu. Warto wiedzieć z jakimi objawami się można zetknąć, aby wiedzieć kiedy i jak na nie skutecznie reagować.

Umiejętność rozpoznania zatrucia alkoholowego oraz udzielenia pierwszej pomocy może uratować komuś życie. Zatrucie nie równa się upojeniu alkoholowemu czy upiciu. Jest stanem ciężkim, zagrażającym zdrowiu i życiu, wymagającym niezwłocznej reakcji i pomocy medycznej. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na wyleczenie.

Jak rozpoznać zatrucie?

Reakcja organizmu na alkohol zależy od kilku czynników. Największe znaczenie odgrywa rodzaj i ilość spożytego alkoholu oraz poziom tolerancji, zależny indywidualnie od organizmu. Dużą rolę odgrywa również stopień wypełnienia żołądka treścią pokarmową – alkohol spożywany na pusty żołądek zadziała silniej oraz bardziej toksycznie.

Pierwsze objawy zatrucia alkoholowego są niepozorne, przypominają stan po spożyciu alkoholu. Niestety, bardzo szybko rozwijają się objawy kolejne – osłabienie krążenia, brak panowania nad fizjologią, hipotermia. Nierzadko dochodzi również do śpiączki i utraty kontaktu z otoczeniem W skrajnych przypadkach doprowadza to do nagłej śmierci.

jakie są objawy zatrucia alkoholowego?

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Kiedy podejrzewasz kogoś o zatrucie alkoholem, pierwszym krokiem jest ułożenie go w pozycji bocznej bezpiecznej, tzw. ustalonej. Jest to pozycja, która najbardziej chroni przed ewentualnym zadławieniem wymiocinami, ułatwia oddychanie i chroni przed urazami. Następnym krokiem pierwszej pomocy jest wezwanie pogotowia.

Nie podawaj na własną rękę żadnych leków ani innych substancji. Bądź w pobliżu i obserwuj sytuację, do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Jeżeli zajdzie taka konieczność skontroluj oddech i puls, może się okazać, że wystąpią trudności w oddychaniu i krążeniu, wymagające rozpoczęcia resuscytacji.

Jakie mogą być skutki zatrucia?

Wskutek zatrucia alkoholowego w organizmie dochodzi do silnych zmian, zazwyczaj przemijających, jeśli zostaną w porę wyłapane. Niestety, w przypadkach silnego przedawkowania substancji i znacznego zatrucia organizmu pojawić się mogą również konsekwencje nieodwracalne, doprowadzające do trwałej utraty zdrowia lub życia.

W wyniku nadmiernych i niekontrolowanych wymiotów oraz porażenia nerwu języka dojść może do niedrożności dróg oddechowych, skutkujących niewydolnością oddechową. Szybką konsekwencją jest zamartwica i nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Częstą konsekwencją zatrucia alkoholem są również urazy, oparzenia oraz odmrożenia.

skutki zatrucia alkoholowego

Warto zwrócić się po profesjonalną pomoc

Nie lekceważ nawet jednorazowego zatrucia alkoholem. Jest to sytuacja zagrożenia zdrowia i życia, która – jeśli wystąpiła – prawdopodobnie będzie miała tendencję do powtarzania się. Skontaktuj się z nami – Azamed pomoże Twojemu bliskiemu poradzić sobie w tej sytuacji i wskaże Ci dalsze kroki, aby pomóc mu w wyjściu z uzależnienia.