Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
Objawy zatrucia alkoholem są dość charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. U każdej osoby, która przedawkuje alkohol przebiegać będą one według podobnej osi objawów, jedynie z różnym nasileniem i szkodliwością dla organizmu. Warto wiedzieć z jakimi objawami się można zetknąć, aby wiedzieć kiedy i jak na nie skutecznie reagować.
Umiejętność rozpoznania zatrucia alkoholowego oraz udzielenia pierwszej pomocy może uratować komuś życie. Zatrucie nie równa się upojeniu alkoholowemu czy upiciu. Jest stanem ciężkim, zagrażającym zdrowiu i życiu, wymagającym niezwłocznej reakcji i pomocy medycznej. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na wyleczenie.
Reakcja organizmu na alkohol zależy od kilku czynników. Największe znaczenie odgrywa rodzaj i ilość spożytego alkoholu oraz poziom tolerancji, zależny indywidualnie od organizmu. Dużą rolę odgrywa również stopień wypełnienia żołądka treścią pokarmową – alkohol spożywany na pusty żołądek zadziała silniej oraz bardziej toksycznie.
Pierwsze objawy zatrucia alkoholowego są niepozorne, przypominają stan po spożyciu alkoholu. Niestety, bardzo szybko rozwijają się objawy kolejne – osłabienie krążenia, brak panowania nad fizjologią, hipotermia. Nierzadko dochodzi również do śpiączki i utraty kontaktu z otoczeniem W skrajnych przypadkach doprowadza to do nagłej śmierci.
Kiedy podejrzewasz kogoś o zatrucie alkoholem, pierwszym krokiem jest ułożenie go w pozycji bocznej bezpiecznej, tzw. ustalonej. Jest to pozycja, która najbardziej chroni przed ewentualnym zadławieniem wymiocinami, ułatwia oddychanie i chroni przed urazami. Następnym krokiem pierwszej pomocy jest wezwanie pogotowia.
Nie podawaj na własną rękę żadnych leków ani innych substancji. Bądź w pobliżu i obserwuj sytuację, do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Jeżeli zajdzie taka konieczność skontroluj oddech i puls, może się okazać, że wystąpią trudności w oddychaniu i krążeniu, wymagające rozpoczęcia resuscytacji.
Wskutek zatrucia alkoholowego w organizmie dochodzi do silnych zmian, zazwyczaj przemijających, jeśli zostaną w porę wyłapane. Niestety, w przypadkach silnego przedawkowania substancji i znacznego zatrucia organizmu pojawić się mogą również konsekwencje nieodwracalne, doprowadzające do trwałej utraty zdrowia lub życia.
W wyniku nadmiernych i niekontrolowanych wymiotów oraz porażenia nerwu języka dojść może do niedrożności dróg oddechowych, skutkujących niewydolnością oddechową. Szybką konsekwencją jest zamartwica i nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Częstą konsekwencją zatrucia alkoholem są również urazy, oparzenia oraz odmrożenia.
Nie lekceważ nawet jednorazowego zatrucia alkoholem. Jest to sytuacja zagrożenia zdrowia i życia, która – jeśli wystąpiła – prawdopodobnie będzie miała tendencję do powtarzania się. Skontaktuj się z nami – Azamed pomoże Twojemu bliskiemu poradzić sobie w tej sytuacji i wskaże Ci dalsze kroki, aby pomóc mu w wyjściu z uzależnienia.