Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
Wyniszczenie organizmu, przy nadmiernym spożywaniu alkoholu, postępuje powoli, czasem nieznacznie i z zaskoczenia. Ujawniają się zmiany, które powoli nabierają na sile. Podobnie przebiega również proces regeneracji. Nie ma możliwości, by w kilka dni po odstawieniu toksycznego etanolu organizm wrócił do pełni sprawności.
Regeneracja organizmu przebiega na kilku płaszczyznach. Z jednej strony dochodzi do powolnej odbudowy psychicznej, z drugiej – organy potrzebują czasu na powrót do prawidłowego funkcjonowania.
Zwłaszcza wątroba i trzustka wymagają czasu, aby ich działanie wróciło na właściwe tory. Ile trwa taka regeneracja i jak właściwie ona przebiega?
Po rezygnacji z picia alkoholu, już po około godzinie, dochodzi w organizmie do pierwszych zmian. Wątroba walczy o oczyszczenie organizmu, trzustka wydziela dodatkowe porcje insuliny, wołając o posiłek węglowodanowy i wzmocnienie organizmu – dostarczenie prawidłowych kalorii. Powoli wraca do normy poziom cukru we krwi.
Skutkiem bezpośrednim picia jest także odwodnienie, wynikające ze wzmożonej pracy nerek. Dochodzi do bólu głowy, czasem też bólów stawowych i poczucia ogólnego rozbicia. Częstym zjawiskiem jest dyskomfort żołądkowy. Ogólne złe samopoczucie jest objawem, iż organizm zaczyna funkcjonować samodzielnie, bez “pomocy” alkoholu.
Alkohol spożywany regularnie obciąża najbardziej wątrobę. Narząd ten jest w stanie oczyszczać nasz organizm z ogromnej ilości toksyn, potrzebuje jednak czasu na regenerację. Przy konieczności pracy stałej (ciągłe spożywanie alkoholu) jego działanie osłabia się, by w pewnym momencie wyłączyć się całkowicie.
Trzustka natomiast, na długotrwałe spożywanie alkoholu reaguje stanem zapalnym. Upośledza się jej działanie, obniża ilość produkowanych enzymów trawiennych, dochodzi do zakłóceń metabolizmu.
Odstawienie alkoholu pozwala na powolne zaleczenie stanu zapalnego oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania.
Po 24-48 godzinach od spożycia ostatniej dawki alkoholu dochodzi do całkowitego usunięcia środka z organizmu. Organizm zaczyna proces regeneracji. Powoli do normy wraca ciśnienie krwi, tętno oraz stały poziom cukru. Zaczyna się walka o nawodnienie organów oraz tkanek, przywrócenie homeostazy w ciele.
Znacznie dłużej trwa regeneracja organów – leczenie stanów zapalnych wywołanych spożywaniem alkoholu, odbudowa komórek wątroby czy włókien nerwowych. Proces powrotu do zdrowia jest rozłożony w czasie, wymaga całkowitej abstynencji, prawidłowej diety, nawadniania i opieki lekarskiej. A przede wszystkim – cierpliwości.
W większości wypadków powrót do zdrowia jest możliwy. Jednak – im wcześniej podjęta walka z alkoholem, im szybciej podjęte oczyszczanie organizmu z alkoholu, tym szybciej i skuteczniej możliwa jest do przeprowadzenia pełna regeneracja.
Zastanawiasz się nad tym, jak będzie w konkretnym, Twoim przypadku?
Skonsultuj się z kliniką Azamed, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i dobierzemy najlepszy program powrotu do zdrowia.