Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Ciąg alkoholowy to pułapka, z którą prędzej czy później zetknie się każdy alkoholik. Stosując w praktyce doskonale znane powiedzenie: Czym się strułeś, tym się lecz, alkoholik sięga po alkohol, by poradzić sobie z objawami zespołu odstawienia. Zapija ból i dyskomfort, wprowadzając się w błędne koło alkoholizmu.

Przerwanie ciągu nie jest łatwe – będąc pod wpływem alkoholik czuje się dobrze, nie ma poczucia trudności, nie musi myśleć i mierzyć się z rzeczywistością. Kiedy do głowy dochodzi trzeźwość, wkraczają objawy somatyczne oraz przebłyski rozsądnego myślenia pojawia się tylko jedna myśl – sięgnąć po alkohol.

Kiedy mówimy o ciągu alkoholowym?

Ciąg alkoholowy, nazywany czasem również alkoholowym cugiem, to zjawisko opisujące picie kilka bądź kilkanaście dni z rzędu. W zależności od fazy alkoholizmu może on odbywać się na różnych płaszczyznach. W fazie wstępnej, o ciągu alkoholowym można mówić, kiedy osoba spożywa codziennie 2 piwa, teoretycznie tylko dla relaksu. W praktyce – jeśli nie ma do nich dostępu pojawi się silny syndrom odstawienny.

W fazie chronicznej picia, ciąg alkoholowy charakteryzuje się zapijaniem trzeźwości. Alkoholik sięga po kolejną porcję alkoholu, zanim zdąży osiągnąć całkowitą trzeźwość, a zawartość procentów wyparuje z krwi. Zapija dyskomfort somatyczny, kaca moralnego. Zapija prawdziwe życie, wracając do iluzorycznego świata pokolorowanego przez alkohol.

Ile trwa ciąg alkoholowy?

Czas trwania ciągu alkoholowego jest zróżnicowany. Mogą to być 2-3 doby, może być kilkanaście dni, czasami zdarzają się również wyniszczające ciągi trwające całymi tygodniami. Najczęściej ciąg alkoholowy trwa, aż zostanie przerwany przez brak dostępności substancji alkoholowej. Dopiero wtedy alkoholik przestaje pić – bo nie ma takiej fizycznej możliwości.

Przerwanie ciągu alkoholowego jest niezwykle trudne i rzadko zdarza się, by osoba pijąca, a zwłaszcza uzależniona, sama zdecydowała się na taki krok. Zazwyczaj wymaga to udziału osób trzecich – radykalnego odcięcia dostępu do alkoholu, wsparcia w leczeniu oraz pomocy z dyskomfortem psycho-somatycznym.

Azamed - klinika leczenia i esperal

Pomoc wyjścia z ciągu - Azamed

Jeżeli nie wiesz jak poradzić sobie z ciągiem alkoholowym – swoim lub osób najbliższych, zadzwoń do Azamed. Wesprzemy Cię, pomożemy, skierujemy w odpowiednie miejsce. Z naszą pomocą uda Ci się pokonać trudności i na powrót cieszyć się życiem i zdrowiem, niezmąconym zbędnym alkoholowym smakiem.