Disulfiram, znany również jako esperal to lek powszechnie stosowany od lat 50-tych XX wieku. Popularna wszywka ułatwia osobom zmagającym się z problemem alkoholowym odstawienie używki i długotrwałe utrzymanie abstynencji. Niestety nie każdy może skorzystać z tej metody, gdyż istnieje kilka przeciwwskazań do implantacji disulfiramu.
Leku nie należy przede wszystkim stosować u osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, wymagany czas abstynencji w przypadku wszywki to 12 godzin, a tabletek doustnych 24 godziny. U osób uczulonych na którykolwiek składnik leku i tiokarbaminiany również nie można stosować leku. Ponadto, do przeciwwskazań należą choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby psychiczne i psychozy.
Dla osób, u których wszyty został disulfiram, alkohol jest bardzo szkodliwy.
Nieprzyjemne objawy, które pojawiają się po połączeniu leku z napojami alkoholowymi to tylko jeden z powodów. Przy spożyciu dużej ilość alkoholu u pacjentów może wystąpić niewydolność oddechowa lub zaburzenia pracy serca, co czasem prowadzi nawet do zgonu.
Ponadto aldehyd octowy wydzielany w organizmie w wyniku interakcji alkoholu i disulfiramu powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych. Jeśli pacjent znajduje się w Warszawie, może skorzystać z pierwszej pomocy specjalistów Azamed, żeby zasięgnąć informacji na temat przeciwwskazań i skutków stosowania wszywki alkoholowej, a także wykonać zabieg implantacji.