Esperal, czyli wszywka alkoholowa to jeden ze sposobów leczenia uzależnienia od alkoholu. Jego zadaniem jest odstraszenie chorego od picia, gdyż objawy występujące po połączeniu substancji zawartej w tym środku z alkoholem są bardzo nieprzyjemne. Czy warto zastosować esperal? Opinie na temat tej metody walki z alkoholizmem są zróżnicowane, gdyż ma ona swoje plusy i minusy.
Przede wszystkim zastosowanie esperalu nie leczy z alkoholizmu, a jedynie powoduje czasowe odstawienie alkoholu. Chory powinien po wszyciu esperalu poddać się terapii, aby wyleczenie miało charakter trwały. Specjaliści Azamed pomagają uzależnionym w Warszawie, oferując pierwszą pomoc, a następnie wsparcie w wyborze najlepszej metody dalszej terapii.
Głównym zadaniem wszywek alkoholowych jest doprowadzenie do odstawienia używki przez osobę uzależnioną.
Co jest wszywane alkoholikom? Esperal ma formę tabletki i jest środkiem zawierającym substancję czynną disulfiram, która w reakcji z alkoholem wytwarza aldehyd octowy. Jest to silna trucizna wywołująca wiele nieprzyjemnych objawów.
Chory posiadający wszywkę po wypiciu alkoholu będzie cierpiał z powodu silnych bólów i zawrotów głowy, wymiotów, zaburzenia akcji serca i wielu innych. Metoda ta sprzyja więc zachowaniu przez pacjenta trzeźwości, a także rozpoczęciu przez niego terapii odwykowej, która powinna obejmować między innymi detoksykację i pracę z psychoterapeutą.
Niewątpliwym plusem zastosowania wszywki jest to, że ze względu na nieprzyjemne objawy pojawiające się po interakcji esperalu z alkoholem chorzy zaczynają odczuwać do niego wstręt. To wystarczający powód do unikania alkoholu dla większości pacjentów i spora część po okresie detoksu nie wraca już do nałogowego picia. Osoby posiadające wszywkę mogą więc pozostawać w stanie abstynencji przez długi czas.
Niestety po upływie działania środka istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo powrotu do nałogu, co należy do głównych wad tej metody. Ile czasu działa esperal? Zazwyczaj wszywka wydziela esperal przez 6 do 12 miesięcy. Dlatego w czasie jej działania warto poprosić o pomoc specjalistów od uzależnień.
Innym sposobem walki z alkoholizmem jest detoks alkoholowy, który ma na celu odtrucie chorego i usunięcie alkoholu z krwi.
Znacznie minimalizuje też nieprzyjemne dolegliwości zespołu odstawienia alkoholowego. Detoks powinien być przeprowadzony w profesjonalnej klinice lub w domu, pod okiem lekarzy monitorujących stan pacjenta. Następnym etapem leczenia jest rozpoczęcie terapii odwykowej.