Omamy i halucynacje alkoholowe

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Omamy – inaczej zwane halucynacjami – są to objawy wytwórcze, pewnego rodzaju spostrzeżenia, pojawiające się w mózgu człowieka, bez istnienia faktycznego bodźca je wywołującego. Spowodowane zaburzeniami percepcyjnymi doprowadzają do stanu, kiedy chory jest przekonany o istnieniu rzeczy czy zjawisk, które w rzeczywistości nie mają miejsca.

Omamy alkoholowe (halucynacje alkoholowe) są następstwem długotrwałego nadużywania alkoholu, co doprowadza do zmian w funkcjonowaniu mózgu. Większość objawów pojawia się u osób, które zmniejszyły ilość przyjmowanego alkoholu lub całkowicie zaprzestały picia, zwykle idą w parze z zespołem odstawiennym.

Alkoholizm szklanka

Czym są tak zwane 'białe myszki'?

Popularne, pozornie niegroźne “białe myszki”, to znak, że doszło do wystąpienia zwidów alkoholowych. Są to halucynacje wzrokowe, dotykające wiele osób zmagających się z alkoholizmem. Nie muszą one dotyczyć wspomnianych myszy – osoby doświadczające omamów mogę widzieć inne zwierzęta, przedmioty czy też ludzi.

Poza halucynacjami wzrokowymi, bardzo często po wypiciu alkoholu pojawiają się też omamy słuchowe – dźwięki i hałasy, poczucie nawoływania czy szeptów. Nieco rzadziej u chorych występują omamy smakowe, węchowe oraz kinestetyczne. W przypadku zakłócenia wielu receptorów występują również halucynacje mieszane.

Objawy halucynacji alkoholowych

Halucynacje alkoholowe nakładają się na inne objawy zespołu odstawienia. Poza ewidentnymi zaburzeniami spostrzegania i obecnością objawów wytwórczych, chory doświadcza lęku i niepewności, nie wie co się z nim dzieje, traci kontakt z otoczeniem. Doświadcza złudnych bodźców z zewnątrz i jest przekonany o ich realności.

Najczęściej występującą psychozą alkoholową jest delirium tremens, tzw. majaczenie drżenne. Dotyka ono, w zależności od źródła statystyk co 4-7 alkoholika. Charakterystycznymi objawami jest drżenie ciała oraz występowanie urojeń i halucynacji. Chory ma zaburzenia czasoprzestrzeni, nie potrafi się odnaleźć, często ogarnia go lęk i panika.

Alkoholik
Objawy zespołu abstynencyjnego

Jak zaradzić halucynacjom? Jak pomóc?

Halucynacjom odstawiennym towarzyszą zazwyczaj silne objawy somatyczne – gorączka, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia elektrolitowe, dreszcze i napady zimna. Pojawiają się z nimi również inne objawy zespołu odstawiennego. W takiej sytuacji najbardziej efektywną pomoc są w stanie zapewnić ośrodki leczenia uzależnień.

Kompleksowa pomoc w ośrodku zapewni choremu opiekę i bezpieczeństwo na czas trwania objawów. W niektórych przypadkach będzie to kilka dni, w innych – silnych epizodach delirium tremens nawet 10-14 dni. Dodatkowo kompleksowy ośrodek zadba o medyczną stronę leczenia – nawadnianie i prawidłowe odżywienie chorego.

Ośrodki leczenia alkoholizmu oraz jego skutków

Szukając ośrodka leczenia alkoholizmu, zadbaj o to, by charakteryzował się wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą specjalistów, którzy będą potrafili poradzić sobie z czekającymi na nich wyzwaniami oraz sprostać trudnościom.

Klinika Azamed zaprasza, by przedstawić sposób leczenia alkoholizmu i walkę z halucynacjami. Zadzwoń teraz Zadzwoń: (22) 671 15 79