Objawy zatrucia alkoholem metylowym

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Pierwsze objawy zatrucia alkoholem metylowym nie różnią się zbytnio od tych, które związane są z zatruciem etanolem. Osoba, która spożyła tego typu alkohol, jest pobudzona, odczuwa stan euforii. Może mieć również problemy z utrzymaniem równowagi oraz koordynacji ruchowej. Dopiero w późniejszej fazie pojawiają się bardziej niepokojące objawy, takie jak wymioty, silne bóle brzucha i głowy.

Objawami zatrucia alkoholem metylowym jest często również zaburzenie widzenia oraz świadomości, niekontrolowane ruchy, drgawki a także zaburzenia rytmu serca oraz oddychania. To stan zagrażający życiu, który może doprowadzić do śpiączki lub zgonu. W przypadku takich objawów należy więc działać szybko i zdecydowanie oraz jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

Alkohole

Fazy zatrucia metanolem

W przypadku zatrucia alkoholem metylowym możemy mówić o kilku fazach, w jakich przebiega. Pierwsza z nich to faza narkotyczna, która przypomina stan po upojeniu legalnym alkoholem. Pojawia się euforia, a także bóle głowy lub zaburzenia równowagi. To dlatego początkowe zatrucie metanolem często nie jest rozpoznawane.

Faza druga to faza kwasicza. Gdy alkohol metylowy ulega rozkładowi, wytwarza się niebezpieczny dla zdrowia kwas mrówkowy. Objawy tej fazy to ból brzucha, przekrwione spojówki, obniżenie ciśnienia, a także zaczerwieniona skóra. Ostatnia faza zatrucia to zaburzenia widzenia, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, brak kontroli nad fizjologią, a także spłycony, utrudniony oddech.

Długofalowe skutki zatrucia

Zatrucie alkoholem metylowym bardzo często wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, z którymi pacjent musi zmagać się nawet przez całe życie. Właśnie dlatego jak najszybsze zastosowanie odtrucia alkoholowego ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania długofalowych skutków zatrucia. Tym bardziej, że są one naprawdę poważne.

Osoby, które przeżyły zatrucie metanolem często zmagają się z zaburzeniami wzroku, a nawet całkowitą ślepotą. Alkohol ten może również nieodwracalnie uszkodzić nerki i wątrobę osoby zatrutej. Liczne są również przypadki zapalenia trzustki oraz obrzęku mózgu. Zatrucie metanolem często pozostawia po sobie uszkodzenia obwodowego układu nerwowego i zaburza pracę mózgu.

Leczenie osób zatrutych metanolem

W zależności od stopnia zatrucia alkoholem metylowym, stosuje się różnego rodzaju sposoby leczenia. Przede wszystkim, jeśli pojawią się niepokojące objawy, jeszcze przed dotarciem pomocy medycznej warto podać zatrutej osobie alkohol etylowy. Dlaczego? Alkohol etylowy hamuje proces metabolizmu metanolu co zmniejsza jego toksyczność.

Osoba, która spożyła alkohol z nieznanych źródeł powinna zostać poddana jak najszybszemu odtruciu alkoholowemu, które wykonuje między innymi nasza klinika Azamed z Warszawy. W przypadku ciężkiego zatrucia niezbędne może okazać się leczenie szpitalne, które polega na przeprowadzeniu zabiegu hemodializy, a więc oczyszczenia krwi z metanolu oraz szkodliwych produktów jego metabolizmu.

Jak odróżnić alkohol metylowy od etylowego?

Alkohol metylowy oraz etylowy to bardzo zbliżone do siebie substancje, które charakteryzuje podobny zapach oraz smak. Co więcej, obydwa rodzaje alkoholu palą się niebieskim płomieniem. Bez wnikliwych badań nie mamy więc możliwości ustalenia po jaki trunek sięgamy. Właśnie dlatego tak ważne jest unikanie zakupów alkoholu w nieznanych, niepewnych źródłach.