Esperal, czyli inaczej disulfiram to lek, który można zakupić samodzielnie w aptece lub zgłaszając się do kliniki odwykowej. Przy samodzielnym zakupie pacjent powinien zgłosić się do chirurga, który w trakcie krótkiego zabiegu wszyje pod skórę disulfiram. Cena leku i zabiegu wszycia zależy od apteki i kliniki, do której chory zwraca się z prośbą o pomoc.
Zazwyczaj koszt wszycia disulfiramu i samego leku wynosi około kilkuset złotych. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia tą metodą można poszukać psychoterapii, która uzupełni tę metodę. Ośrodki odwykowe oferują swoim pacjentom kompleksową opiekę medyczną, która obejmuje również psychoterapię, a także kontrolę zdrowia pacjenta w czasie działania leku.
Disulfiram jest organicznym środkiem chemicznym, który wykorzystywany jako środek wspomagający leczenie choroby alkoholowej. Stosowanie tego leku uznawane jest za element terapii awersyjnej, ponieważ pod jego wpływem chory zaczyna odczuwać niechęć do spożywania alkoholu. Leczenie disulfiramem wymaga zgody pacjenta i powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza.
Zadaniem disulfiramu jest zaburzanie metabolizmu alkoholu w organizmie. Działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej zostaje spowolnione, co powoduje kumulowanie się toksycznego aldehydu octowego, który wywołuje u pacjenta reakcję disulfiraminową, czyli grupę objawów zatrucia. W skrajnych przypadkach, po przyjęciu dużej ilości alkoholu reakcja ta może nawet prowadzić do śmierci.
Czas działania disulfiramu może być inny u różnych pacjentów. Według producenta leku gwarantowany okres skuteczności leku wynosi 8 miesięcy. W praktyce disulfiram jest aktywny w organizmie od 6 miesięcy do roku. Długotrwała abstynencja daje pacjentom możliwość podjęcia dalszych kroków związanych z walką z nałogiem, a także oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn.
Dawka implantowanego leku powinna zostać dostosowana do wagi pacjenta. U osób szczupłych stosuje się zwykle mniejszą ilość disulfiramu niż u osób z nadwagą. Warto pamiętać, że disulfiram nie chroni pacjenta przed wystąpieniem objawów głodu alkoholowego, czyli zespołu odstawienia alkoholu. W pierwszych dniach abstynencji można poprosić o pomoc specjalistów od terapii uzależnień, który złagodzą ten proces.
Tak zwana wszywka, czyli tabletki zawierające disulfiram dostępne są aptekach tylko na receptę. Czy możliwe jest nabycie leku bez recepty? Tak, jeśli zgłosimy się bezpośrednio do specjalistów terapii uzależnień, który oferuje kompleksowe usługi związane z leczeniem alkoholizmu, w tym pierwszej pomocy w sytuacjach krytycznych. Taką usługę oferuje Azamed.