Jakie są typowe objawy zespołu abstynencyjnego?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Jedynym sposobem na wyjście z alkoholizmu jest natychmiastowe zaprzestanie spożywania alkoholu. Przewlekłe zatrucie organizmu osoby uzależnionej sprawia, że ciało przyzwyczaja się do sporych i regularnych dawek toksycznej substancji. Zazwyczaj już po kilku godzinach od zaprzestania picia, wraz ze spadkiem stężenia etanolu we krwi, ujawnia się zespół abstynencyjny. To szereg zaburzeń somatycznych i psychicznych, które mogą mieć różne formy i nasilenie.

Wachlarz objawów zespołu abstynencyjnego jest naprawdę szeroki – od bólu i zawrotów głowy, typowego dla okresu trzeźwienia (kaca), przez silne nudności oraz wymioty. To jednak dosyć łagodne formy zespołu abstynencyjnego. U osób, które zaprzestały używania alkoholu pojawić się może znaczne pobudzenie psychoruchowe, a także groźne dla życia napady drgawkowe (jak przy padaczce). Nierzadko zdarza się też majaczenie alkoholowe (delirium).

Objawy zespołu abstynencyjnego

Napady drgawkowe

Drgawki po zaprzestaniu picia spowodowane są skurczami mięśni w całym ciele. Może wystąpić nieświadome oddawanie stolca czy też moczu. Napady drgawkowe często prowadzą do całkowitej utraty świadomości. I choć takie ataki trwają nie dłużej niż 2-3 minuty, to są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Utrata świadomości bardzo często prowadzi do poważnych urazów – nierzadkie są upadki na twarde podłoże czy uderzenia o różne powierzchnie. Występuje także szczękościsk, który może doprowadzić do przygryzienia języka. Oprócz tego, bardzo wysokie jest ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową, a przedłużający się napad drgawkowy może doprowadzić do niedotlenienia mózgu.

Halucynacje i majaczenie alkoholowe

U osób, które piły alkohol wielodniowymi ciągami, nagłe zaprzestanie spożycia może wywołać majaczenie alkoholowe (delirium). Takie objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu 2-3 dni od całkowitego zaprzestania spożycia. Majaczenie wynika z głębokich zmian psychicznych i somatycznych u osoby uzależnionej. Warto wiedzieć, że jest to stan bardzo niebezpieczny, ponieważ chory niemalże całkowicie traci kontakt z rzeczywistością.

Delirium objawia się na różne sposoby i może ujawnić się zarówno w dzień, jak i w nocy. Pojawiają się przerażające halucynacje – osoba dotknięta zespołem abstynencyjnym widzi nieistniejące przedmioty i osoby. Alkoholika męczą koszmary senne, które w końcu doprowadzają do bezsenności i wzrostu poziomu niepokoju. W rezultacie, osoba uzależniona może próbować uciec od przerażających sytuacji, co nieraz kończy się poważnymi uszkodzeniami ciała. Do tego dochodzą zaburzenia rytmu serca, które mogą doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca.

Nadaktywność układu nerwowego

Alkohol w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Zaburzenie działania neuroprzekaźników sprawia, że u osób, które są świeżo po odstawieniu alkoholu może dojść do utraty samokontroli. W rezultacie, czyny takiej osoby są nieprzewidywalne oraz mogą być niebezpieczne dla niej samej.

Jednym z objawów jego nadmiernej aktywności może być znaczne rozszerzenie źrenic, zwiększona aktywność psychoruchowa, ale także przyspieszenie akcji serca. Ten objaw jest niebezpieczny – może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego w organizmie osoby uzależnionej, a w skrajnych przypadkach nawet do zawału.

Jak pomóc osobie z objawami zespołu abstynencyjnego?

Reakcja na objawy zespołu odstawiennego zależy od ich rodzaju. W przypadku wystąpienia drżenia czy nudności należy taką osobę obserwować i dbać o jej nawodnienie. Jeżeli jednak symptomy znacznie się nasilą i pojawi się choćby majaczenie drżenie, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem i poddanie osoby uzależnionej hospitalizacji.