Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
Zażywanie amfetaminy (w slangu znanej także jako “feta” czy “speed”) lub metaamfetaminy (będącej jej pochodną), w krótkim czasie doprowadzić może do poważnego wyniszczenia organizmu. I choć początkowe doświadczenia z tymi narkotykami są zazwyczaj pozytywne (przypływ sił i radości), to środki te w krótkim czasie powodują ogromne uzależnienie, a także poważnie wyniszczają organizm.
W jaki sposób te narkotyki działają na ludzkie ciało? Skutkiem ich zażywania są nie tylko zmiany w wyglądzie fizycznym narkomana, ale również ogromne szkody na psychice. Osoby uzależnione w momencie zaprzestania działania tej substancji są wyczerpane i doświadczają stanów depresyjnych. To dlatego tak istotne jest odtrucie narkotykowe organizmu narkomana.
Amfetamina w znacznym stopniu wpływa na pobudzenie organizmu. Nawet mała porcja “fety” powoduje wzrost poziomu dopaminy w mózgu, co osoba używająca tego narkotyku odczuje jako nagły przypływ ogromnej euforii i chęci do działania. Nie bez powodu zatem jest to narkotyk wyjątkowo popularny wśród osób, których praca wiąże się z długotrwałym skupieniem czy też studentów uczących się do sesji egzaminacyjnej.
Tak długo jak trwa amfetaminowy “haj”, osoba znajdująca się pod jego wpływem praktycznie nie odczuwa potrzeby snu. Narkotyk w znacznym stopniu redukuje także podstawowe instynkty – w okresie działania tego środka niemal całkowicie zanika poczucie głodu. Oprócz tego, dosyć wyraźnie poprawia się poziom koncentracji czy też wiara we własne umiejętności.
Powyższe objawy mogą wydawać się pozytywne, gorzej tylko, że ustają wraz z ustaniem działania narkotyku. Warto też pamiętać, że użycie nawet niewielkich ilości amfetaminy może doprowadzić do powstania psychozy amfetaminowej. Dochodzi do znacznych zaburzeń logicznego myślenia i wzrostu poziomu agresji. W głowie osoby dotkniętej psychozą pojawia się niezrozumiały lęk i urojenia, które mogą przerodzić się w prawdziwą panikę.
Z czego wynika tak silny wpływ amfetaminy na psychikę? Zażywanie tego narkotyku znacznie zwiększa poziom dopaminy oraz serotoniny w mózgu. Do tego pojawia się jeszcze chroniczny brak snu (amfetamina powoduje znaczne pobudzenie, prowadzące do kłopotów z zaśnięciem), wskutek czego powstaje taka reakcja w mózgu. Psychoza bezwzględnie wymaga leczenia szpitalnego.
Rozpoznanie narkomana który nadużywa speed”a jest bardzo proste – jest to narkotyk z grupy stymulantów, a więc w dosyć widoczny sposób działa na wygląd człowieka. Jednym z podstawowych objawów przebywania danej osoby pod wpływem amfetaminy są nienaturalnie rozszerzone źrenice, które na dodatek kiepsko reagują na światło.
Długotrwałe zażywanie narkotyku prowadzi do trwałych zmian w ciele człowieka. Znacznie rośnie ciśnienie krwi, przyspiesza akcja serca, a wraz z nią oddech. Oprócz tego, używanie amfetaminy przekłada się na zwiększenie wydalania moczu, istotnie zmniejsza się masa ciała, a szkliwo zębów ulega uszkodzeniu.
Przedawkowanie amfetaminy może być śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej, trudno określić “bezpieczną” dawkę tego narkotyku – reakcja organizmu na jego obecność zależy od naprawdę wielu czynników. Jeżeli u osoby, która przyjmowała amfetaminę pojawią się objawy zatrucia, należy natychmiast wezwać pomoc.
Jakie mogą być objawy przedawkowania amfetaminy? Ten narkotyk w ogromnym stopniu wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. U osób, które zażyły amfetaminę w zbyt dużej ilości pojawiają się zaburzenia rytmu pracy serca: kołatanie i tachykardia. Może dojść do niedokrwienia lub zawału. Amfetamina w dużym stopniu zmienia świadomość osoby używającej tego narkotyku: urojenia, niepokój czy nadmierne pobudzenie – wszystko to oznaki przedawkowania narkotyku.
Dlaczego ludzie sięgają po amfetaminę? Nie jest to narkotyk “relaksujący” jak choćby marihuana, ale działa raczej jako stymulant dla organizmu. “Amfa” pobudza działanie układu nerwowego, co osoba zażywająca odczuwa jako ogromny zastrzyk dodatkowej energii. Pojawia się uczucie nadmiernej euforii, które może utrzymywać się przez kolejne 2-3 godziny.
Uzależnienie od amfetaminy nie wynika jednak wyłącznie z ogromnej ilości energii. Na zależność od białego proszku wpływ mają również objawy abstynencyjne, które w przypadku tego narkotyku pojawiają się wyjątkowo szybko (często już po kilkunastu godzinach). Nawet jednorazowe zażycie amfetaminy może doprowadzić do pojawienia się silnych dolegliwości w momencie, gdy narkotyk przestaje działać. Pojawia się przygnębienie, apatia, a także ogromne zmęczenie, z którym ciężko sobie inaczej poradzić, niż przez zażycie kolejnej “kreski”. Jedynym sposobem by się od tego uwolnić jest terapia leczenia uzależnień, poprzedzona przez detoks narkotykowy.
Warto wiedzieć, że przez wiele lat leki zawierające amfetaminę lub jej pochodne używane były do leczenia różnych schorzeń, także w Polsce. Takie środki zażywały choćby osoby u których zdiagnozowano ADHD czy narkolepsję. Ze względu na zaburzenia łaknienia, często stosowano amfetaminę w terapiach odchudzających. Jednak od kilku lat środki zawierające ten narkotyk zostały w Polsce całkowicie wyrugowane z listy leków i nie mogą być legalnie stosowane.