Jakie są skutki połączenia esperalu z alkoholem?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Alkohol w kieliszku

Tak zwane zaszycie jest bardzo skuteczne jako forma wspomagania terapii leczenia alkoholizmu. Połączenie zawartego we wszywce środka (znanego jako disulfiram) oraz nawet niewielkiej ilości alkoholu powoduje szereg objawów, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej!

Wszywka alkoholowa ma przede wszystkim pełnić rolę prewencyjną u osoby uzależnionej od alkoholu. Objawy, jakie występują w przypadku połączenia esperalu z alkoholem skutecznie zniechęcają uzależnionego do sięgania po napoje alkoholowe. Co ważne, obecność wszywki nie jest w żaden sposób przeszkodą do normalnego funkcjonowania (poza sytuacjami, gdy w organizmie pojawia się alkohol).

Objawy połączenia etanolu z disulfiramem

Reakcja disulfiramowa może przybierać różne formy. Jej natężenie jest w dużym stopniu zależne od dawki alkoholu przyjętej przez osobę z wszywką. Nasi specjaliści zawsze jednak przestrzegają, że nawet najmniejsza jego ilość prowadzi do poważnych konsekwencji. W wyniku reakcji esperalu oraz alkoholu etylowego w organizmie osoby z wszywką powstaje bowiem aldehyd octowy.

Spożywanie alkoholu przez osoby z zaszyciem może skończyć się tragicznie. Już niewielka dawka tej substancji wywołuje ogromne bóle głowy. Nierzadkie są sytuacje, gdy u pacjentów z wszywką alkoholową pojawiają się zaburzenia rytmu serca, brak tchu czy nawet podrażnienia wątroby. W ekstremalnych przypadkach, może nawet dojść do trwałych uszkodzeń tego organu.

Objawy występujące po spożyciu alkoholu

Jak to możliwe że esperal tak działa? Zawarty w tym środku disulfiram powoduje właściwie całkowitą blokadę działania enzymu, który odpowiada za metabolizm alkoholu w wątrobie człowieka. W rezultacie, zwiększa się ilość metabolitów alkoholu, a osoba która właśnie przyjęła alkohol odczuwa coś w rodzaju bardzo silnego kaca.

Pierwsze objawy zatrucia u człowieka z wszywką pojawiają się już kilka minut po wypiciu. Obok wspomnianego bólu głowy, mogą pojawić się wszystkie dolegliwości, które zazwyczaj kojarzymy z nadmierną ilością alkoholu – zaczerwienienie twarzy, silne nudności czy wymioty. Tego rodzaju objawy utrzymują się przez kolejne 4 do 10 godzin.

Spożycie większych ilości alkoholu przy wszytym esperalu może być śmiertelne

Opisane powyżej objawy występują w momencie spożycia niewielkiej ilości alkoholu przez osobę z wszywką. W przypadku większej dawki, zatrucie alkoholem może być wręcz niebezpieczne dla życia. Tachykardia czy podrażnienie wątroby to naprawdę łagodne konsekwencje spożywania alkoholu z wszytym esperalem.

Osoby, które pomimo obecności wszywki alkoholowej spożyją większą ilość alkoholu muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia paraliżu całego ciała. Niestrawiony alkohol upośledza bowiem organizm, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. A gdy dawka toksycznej substancji jest zbyt wysoka, to spożycie może nawet doprowadzić do śmierci!

Czy esperal działa na każdego?

W większości przypadków wspomaganie detoksu alkoholowego przy użyciu esperalu kończy się sukcesem. Środek ten w głównej mierze pełni bowiem funkcję prewencyjną – ma za zadanie zniechęcić osobę uzależnioną do spożywania alkoholu. Żaden lek nie ma stuprocentowej gwarancji działania, ale w przypadku wszywek zawierających disulfiram można mówić o sporym prawdopodobieństwie sukcesu terapii.