Jaki jest wpływ długotrwałego spożywania alkoholu na zdrowie?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Długotrwałe spożycie alkoholu ma katastrofalny wpływ na zdrowie człowieka. Z uzależnienia można wyjść, ale niezbędna do tego jest specjalistyczna opieka nad osobą, która utraciła kontrolę nad piciem. Sam alkohol oddziałuje nie tylko na wątrobę, ale również na mózg, układ krwionośny, nerwowy, pokarmowy, a nawet oddechowy.

Regeneracja organizmu zniszczonego długotrwałym spożywaniem etanolu jest niezwykle trudna. Niezbędne staje się odtrucie alkoholowe (detoks), w trakcie którego organizmowi pacjenta przywraca się sprawność fizyczną i psychiczną. U osoby uzależnionej może pojawić się zespół abstynencyjny (delirium tremens – majaczenie, napady padaczki, a nawet halucynacje). Warto pamiętać, że sam detoks musi być rozłożony w czasie, by zapewnić organizmowi odpowiednie oczyszczenie z trujących substancji.

Alkohol w kieliszkach

Wpływ alkoholizmu na mózg

Alkoholizm oznacza całkowitą utratę kontroli nad spożywanymi ilościami alkoholu, spowodowane uzależnieniem od tej substancji. Już jednorazowe spożycie alkoholu może powodować problemy z mową, zamazanie obrazu przed oczami czy też kłopoty z logicznym myśleniem. U osób nieuzależnionych od alkoholu objawy zazwyczaj zanikają jednak wraz ze spadkiem stężenia tej substancji w organizmie. Z kolei w przypadku alkoholików trwałemu uszkodzeniu ulegają praktycznie wszystkie struktury mózgu.

Jak zatem alkohol wpływa na ludzki mózg? Ta substancja atakuje niemal każdą jego strukturę. Począwszy od kory mózgowej, przez móżdżek, podwzgórze, przysadkę, kończąc na rdzeniu kręgowym. Co istotne, długotrwałe spożywanie alkoholu wpływa zarówno na poszczególne struktury mózgu, jak również zaburza komunikację między nimi.

Wpływ alkoholizmu na obwodowy układ nerwowy

Osoby, które utraciły kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu mają znaczne zmiany w strukturze i czynności nerwów obwodowych. Obrzęki podskórne, skurcze mięśni czy nawet ich zanik, znany jako miopatia alkoholowa. Dodatkowo, alkoholicy często mają poważne problemy ze wzrokiem – alkohol uszkadza pozagałkowe części nerwu wzrokowego.

Jak alkoholizm wpływa na obwodowy układ nerwowy? Zaburzone jest działanie kończyn (brak czucia), szczególnie tych ulokowanych dalej od korpusu. Dochodzi do utraty kontroli nad rękami (porażenie nerwu promieniowego) czy stopami (uszkodzenie nerwu strzałkowego). Poza tym, osoba uzależniona od alkoholu odczuwa silne nerwobóle. Dochodzi także do znacznego osłabienia odruchów oraz pojawiają się silne zaburzenia czucia.

Wpływ alkoholizmu na układ krwionośny

Uzależnieni bardzo często zapadają na wszelkiego rodzaju choroby związane z układem krwionośnym. Pod wpływem przyjętej dawki, naczynia krwionośne zmieniają swoją objętość – początkowo rozszerzają się, by po pewnym czasie się skurczyć. Samo ciśnienie tętnicze znacznie wzrasta, a w okolicach serca pojawia się dokuczliwy ból. Takie zaburzenia są jednak nie tylko bolesne, ale wręcz mogą spowodować trwałe uszkodzenia układu krwionośnego.

Nadużywanie napojów wyskokowych jest jedną z przyczyn chorób mięśnia sercowego. Poza tym, osoby uzależnione często cierpią na problemy z ciśnieniem – regularne picie alkoholu powoduje, że rośnie ono na długi czas, nie mając szans na obniżenie się (w normalnych warunkach, ciśnienie obniża się po zakończeniu konsumpcji i strawieniu alkoholu przez organizm).

Wpływ alkoholizmu na układ oddechowy i pokarmowy

Osoby, które dużo piją często mają znacznie zaburzone odczuwanie temperatury. Rezultatem tego są liczne przeziębienia, które w końcu prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej płuc, wyraźnie utrudniając ich oczyszczanie. Z tego powodu, alkoholicy często cierpią na różne schorzenia układu oddechowego – od zapalenia nosogardła czy zatok, aż po gruźlicę, która nawet w XXI wieku okazuje się śmiertelna dla kogoś, kto ma zniszczoną odporność.

Poza tym, uzależnienie od alkoholu prędzej czy później prowadzi do poważnych problemów z układem pokarmowym. Częste wymioty powodują podrażnienie błony śluzowej gardła. Poza tym, długotrwałe spożywanie alkoholu w końcu doprowadzi do przewlekłego nieżytu żołądka, skąd już tylko krok do rozwoju raka – ta substancja powoduje bowiem zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Wpływ alkoholizmu na psychikę

Picie alkoholu w nadmiernych ilościach pozostawia trwałe piętno na ludzkiej psychice. Obecność tej substancji w organizmie ma negatywny wpływ na funkcjonowanie przekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Im większa jego ilość tym niższe stężenie witaminy B w mózgu, co również ma wpływ na prawidłową pracę tego organu.

Osoby nadużywające alkoholu są w grupie zagrożonych rozwojem depresji. To stan, w którym człowiek stopniowo traci zainteresowanie otaczającym światem. Do tego pojawia się znaczne obniżenie nastroju czy poczucie całkowitego braku energii. Depresji u alkoholików często towarzyszą zaburzenia somatyczne (kłopoty ze snem czy logicznym myśleniem), a nierzadko także próby samobójcze.

Osoby nieletnie i w podeszłym wieku są bardziej podatne na negatywne skutki spożywania alkoholu

Spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie i psychikę w każdym wieku, ale szczególnie dotkliwe są skutki nadużywania przez osoby nieletnie. Mózg dziecka czy nastolatka cały czas się kształtuje, a picie alkoholu w dużych ilościach może spowodować spore problemy z prawidłowym jego rozwojem. Oprócz tego, wśród osób w wieku nastoletnim panuje znacznie większa skłonność do podejmowania zachowań ryzykownych, do których spożycie napojów wyskokowych i nacisk grupy rówieśniczej wręcz prowokuje.

Nie mniej groźny jest alkohol dla osób starszych. Wraz z wiekiem zmienia się tolerancja na tę substancję – znacznie mniejsza ilość tej substancji powoduje zaburzenia poznawcze oraz motoryczne. Poza tym, nadużywanie alkoholu przez ludzi w podeszłym wieku znacznie szybciej doprowadza do poważnych zmian somatycznych.