Celem disulfiramu jest wymuszenie u chorego odstawienia alkoholu i dłuższego okresu abstynencji. Zazwyczaj jego skuteczność utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Działanie disulfiramu polega przede wszystkim na wchodzeniu w reakcję chemiczną z alkoholem, który dostaje się do krwi chorego. W wyniku tej reakcji w organizmie wytwarzana jest toksyna – aldehyd octowy.

Aldehyd octowy wywołuje bardzo gwałtowne i silne dolegliwości, które przypominają nieco zwielokrotnione objawy kaca. Wśród tych dolegliwości do najpowszechniejszych należą wymioty, mdłości, silne bóle głowy, tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca, skoki ciśnienia, duszności i pokrzywka. Intensywność tych objawów na dłuższy czas zniechęca pacjenta do sięgania po alkohol.

działanie disulfiramu

Co to jest disulfiram?

Disulfiram to związek chemiczny, którzy często stosowany jest w terapii antyalkoholowej. Ta sama substancja jest składnikiem znanego powszechnie środka – esperalu. Środek ten może być podawany doustnie lub wszywany pod skórę pacjenta. Wszywki z disulfiramem wykazują jednak większą skuteczność, gdyż chorzy często rezygnują z przyjmowania tabletek lub zażywają je nieregularnie.

Osoby, które decydują się na zastosowanie tego środka powinny poprosić o pomoc lekarzy specjalizujących się w leczeniu uzależnień. Disulfiram w każdej postaci powinien być aplikowany po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i zebraniu informacji dotyczących jego stanu zdrowia, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania.

Jak wygląda disulfiram?

Disulfiram dostępny jest w postaci białych, niewielkich tabletek. Tabletki te umieszczane są pod skórą, niezbyt głęboko, ale wystarczająco, by ich wyjęcie nie było dla pacjenta zbyt proste. Jedna tabletka zawiera 100 mg Disulfiramum, ilość wszywanych tabletek uzależniona jest masy ciała pacjenta. Przy terapii doustnej podaje się dziennie około 125 mg preparatu. 

Dzięki wysokiej skuteczności w zniechęcaniu pacjentów do alkoholu środek ten jest wciąż powszechnie stosowany. Nie leczy on jednak całkowicie z uzależnienia, a jedynie powstrzymuje chorego przed spożywaniem alkoholu. Po wszyciu lub zażyciu tabletek z disulfiramem chory musi liczyć się z wystąpieniem objawów zespołu odstawienia alkoholowego, które można złagodzić w procesie odtrucia alkoholowego. 

zaburzenia psychiczne alkoholika
tabletki wszywka

Jak długo działa w organizmie?

Producenci disulfiramu gwarantują, że działanie środka utrzymuje się do 8 miesięcy. W praktyce bywa jednak różnie. U niektórych pacjentów disulfiram przestaje działać już po pół roku od wszycia, a u innych działa nawet do roku. W okresie, w którym disulfiram jest aktywny pacjent powinien całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Dłuższa abstynencja to doskonały okres, by poprosić profesjonalistów o pomoc w walce z uzależnieniem. Lekarze specjalizujący się w terapii odwykowej pomagają pacjentom w przejściu przez wszystkie etapy leczenia, począwszy od oczyszczenia organizmu z alkoholu, skończywszy na skierowaniu ich na indywidualną i grupową psychoterapię.

Czy disulfiram działa na każdego?

Skuteczność disulfiramu jest bardzo wysoka, zdarzają się jednak przypadki osób, które posiadają wysoką tolerancję na tę substancję. Wówczas reakcja disulfiramowa jest niewielka lub w ogóle nie występuje. Jeśli szukasz informacji na temat terapii uzależnień skontaktuj się ze specjalistami Azamed, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu alkoholizmu.