Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Anticol zawiera disulfiram, czyli substancję, która wywołuje objawy zatrucia alkoholowego u osoby, która w trakcie przyjmowania leku spożywała alkohol. Ponieważ objawy te są bardzo nieprzyjemne, w osobie uzależnionej budzi się wstręt do przyjmowania napojów alkoholowych. Dzięki temu możliwe jest skłonienie uzależnionego do zachowania abstynencji. 

Opinie na temat skuteczności leku są podzielone. Bardzo ważna jest tu konsekwencja i dobra wola osoby uzależnionej, która musi pamiętać o regularnym przyjmowaniu anticolu. Działanie leku jest efektem gromadzenia w organizmie aldehydu octowego, który powoduje bóle i zawroty głowy, pokrzywkę, zaczerwienie twarzy, tachykardię i wiele innych objawów.

Co to jest anticol?

Anticol podobnie jak esperal jest elementem terapii awersyjnej stosowanej przy leczeniu alkoholizmu. Oba leki zawierają disulfiram, czyli inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, który przekształca alkohol etylowy do kwasu octowego. Anticol i esperal hamują ten proces, przez co w ciele chorego wzrasta poziom trującego aldehydu octowego.

Disulfiram może być wszyty pod skórę pacjenta lub przyjmowany w postaci tabletek, czyli anticolu. Tabletki leku zawierają 500 mg substancji, ich dawkowanie powinno zostać ustalone z lekarzem, na podstawie gruntownego wywiadu i kontroli stanu zdrowia pacjenta.

Wszywka alkoholowa
Leczenie uzależnienia

Jak długo działa anticol?

Ponieważ anticol przyjmowany jest doustnie czas jego działania zależy przede wszystkim od pacjenta. Jeżeli jest on zdeterminowany do podjęcia walki z nałogiem powinien stosować się do wytycznych lekarza i regularnie przyjmować zaleconą dawkę leku. W trakcie terapii konieczne jest rozpoczęcie psychoterapii, która umożliwi zachowanie abstynencji na długi czas. 

Po zakończeniu leczenia anticolem nie należy spożywać napojów alkoholowych przynajmniej przez tydzień. W tym okresie disulfiram będący składnikiem leku wciąż będzie obecny w organizmie, a więc u pacjenta może wystąpić reakcja disulfiramowa. Konieczne jest również unikanie płynów do płukania ust zawierających alkohol, a także cukierków, sosów przeciwkaszlowych i innych środków z alkoholem.

Stosowanie anticolu

Wysokość dawki anticolu, którą dziennie może przyjąć pacjent walczący z chorobą alkoholową jest różna, zależy między innymi od jego wagi i stanu zdrowia. Lek może zostać podany dopiero po upływie 24 godzin od ostatniego spożycia alkoholu. W trakcie terapii należy unikać alkoholu i płynów zawierających alkohol. Przed rozpoczęciem leczenia warto zapoznać się z informacjami o działaniu leku.

W trakcie stosowania anticolu konieczne jest pozostawanie pod ścisłą kontrolą lekarską. W przypadku wystąpienia bardzo poważnych skutków ubocznych należy odstawić lek, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli leczenie przebiega prawidłowo pacjent powinien skorzystać również z pomocy psychoterapeuty. Anticol może zniechęcić od spożywania alkoholu, ale nie eliminuje alkoholizmu.

działanie disulfiramu

Skutki zażywania anticolu

W większości przypadków w trakcie zażywania anticolu pacjenci mogą normalnie funkcjonować. Jeśli lek wywołuje senność powinien być stosowany przed zaśnięciem. Skutki uboczne leku obejmują między innymi zmęczenie, skórne reakcje alergiczne, nudności, wymioty, metaliczny posmak w ustach, a w rzadkich przypadkach zaburzenia psychotyczne.