Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
Działanie wszywek alkoholowych zawierających disulfiram utrzymuje się przez okres od 8 do 12 miesięcy od momentu aplikacji. Po zakończeniu tego czasu, lekarz prowadzący terapię podejmuje decyzję, czy nadal trzeba wspomagać leczenie za pomocą kolejnego zaszycia. Obecność wszywki z esperalem skutecznie zniechęca osoby uzależnione do sięgania po alkohol.
Jak działa esperal? Jeżeli w organizmie pacjenta z wszywką pojawi się nawet minimalna dawka alkoholu, substancja spowoduje wytwarzanie niezwykle groźnego dla zdrowia, a nawet życia, związku chemicznego – aldehydu octowego. Jego obecność w organizmie łączy się z szeregiem nieprzyjemnych objawów – od rozpierającego bólu głowy, aż przez poważne zagrożenia jak podrażnienie wątroby, zaburzenia rytmu serca, paraliż czy nawet śmierć.
Czy wszywka alkoholowa pozwoli uzależnionemu wyjść z nałogu? Tak naprawdę jest to rodzaj terapii awersyjnej, która ma w psychice pacjenta spowodować zmianę nastawienia do tej substancji. Obecność wszywki powoduje w pacjencie strach przed konsekwencjami spożycia nawet minimalnej dawki alkoholu. Całkowita abstynencja przez okres działania wszywki u wielu pacjentów przynosi pozytywne rezultaty – ich organizm przyzwyczaja się do braku toksycznej substancji, co w połączeniu z innymi czynnikami (jak skuteczna terapia leczenia alkoholizmu) pozwala na wyjście z nałogu.
Innym sposobem na wychodzenie z nałogu jest zażywanie tabletek doustnych noszących nazwę Anticol. To produkt, który zawiera tę samą substancję co powszechnie znany Esperal. Warto jednak pamiętać, że tabletki mają znacznie krótsze działanie niż wszywka alkoholowa. Ich skuteczność utrzymuje się od 24 do 48 godzin. Po upływie tego czasu, osoba uzależniona musi zażyć kolejną tabletkę.