Implantacja esperalu jest szybka i bezbolesna
Utrzymuje się we krwi nawet do 12 miesięcy
Esperal znacząco zapobiega spożywaniu alkoholu
Leczenie alkoholizmu poprzez Esperal jest metodą skuteczną, lecz wymaga dużej rozwagi i zdecydowania. Nie jest to metoda, którą dziś można podjąć, a jutro z niej zrezygnować, jak np. odstawiając tabletki czy rezygnując z przebywania w ośrodku czy chodzenia na terapię. Jest to metoda ciągła, długotrwała.
Producent Esperalu, w ulotce informacyjnej daje gwarancję na 8 miesięcy działania wszywki alkoholowej. W praktyce często działanie wydłuża się nawet do 12-13 miesięcy. W pojedynczych przypadkach odnotowuje się działanie skrócone o kilka tygodni, najczęściej dotyczy to osób z nadprogramowymi kilogramami.
Czas działania wszywki alkoholowej nie jest jednak równoznaczny z samym procesem leczenia alkoholizmu. To, ile czasu działa Esperal pozwala na regenerację fizyczną organizmu oraz ułatwia wyjście z ciągów alkoholowych, a także całkowitą rezygnację z picia. Ze względu na awersyjność metody, często chory nie wraca już do alkoholu.
Sam proces leczenia alkoholizmu jest jednak bardziej złożony. Nie wystarczy przestać pić – konieczna jest pełna psychoterapia, grupowa lub indywidualna, nauka nowych strategii zaradczych oraz sposobów funkcjonowania w środowisku. Pełen proces w ośrodkach trwa około 3-6 miesięcy, w zależności od stadium zaawansowania choroby.
Leczenie Esperalem zbiera różne opinie, zarówno pozytywne jak i te sceptyczne. Skuteczność metody zachwala się ze względu na czas jej trwania – zgodny z czasem działania wszywki, oraz na trudności z “przeskoczeniem” ograniczeń, co w przypadku alkoholika jest ogromnym wsparciem. Wszywka znacznie ułatwia leczenie, gdyż wymusza na chorym całkowitą abstynencję.
Po wszyciu domięśniowo tabletek z lekiem zmienia się cykl metaboliczny aldehydu octowego w organizmie. Nie zostaje on rozłożony i wydalony, a kumuluje się w tkankach doprowadzając do objawów silnego zatrucia alkoholowego.
Założeniem działania wszywki jest doprowadzenie do silnego działania awersyjnego wobec alkoholu i całkowitej niechęci do sięgania po niego.
Przeciwnicy Esperalu twierdzą iż leczenie wywołuje dużo skutków ubocznych, co może zniechęcać chorych do kuracji, a także dyskwalifikować sporą grupę osób spod jego działania.
U wielu pacjentów odnotowuje się występowanie mdłości i wymiotów, zwłaszcza na początku kuracji, często również bólu brzucha. Chorzy skarżą się również na metaliczny posmak w ustach i poczucie ogólnego dyskomfortu na początku terapii.