Co grozi osobie zatrutej alkoholem?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

W zależności od stopnia zatrucia alkoholem, możemy zaobserwować różnego rodzaju dolegliwości – od nieprzyjemnych objawów po stany zagrażające życiu, takie jak zapaść alkoholowa, padaczka czy halucynacje alkoholowe. Przede wszystkim musimy przygotować się na zespół abstynencyjny, zwany potocznie kacem. Sposobem na zmniejszenie dolegliwości z nim związanych jest odtruwanie poalkoholowe, oferowane przez naszą klinikę na terenie Warszawy i okolic.

W przypadku spożycia większych dawek alkoholu lub picia przez kilka dni, możemy spotkać się z zaburzeniami krążenia, równowagi, hipotermią, delirium a nawet utratą przytomności i śpiączką. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarska, która pozwoli ustabilizować czynności życiowe pacjenta. Często stanowi ona początek leczenia alkoholizmu. Pacjent zaczyna bowiem rozumieć powagę sytuacji.

Picie wódki

Etapy zatrucia alkoholem

W przypadku zatrucia alkoholem możemy mówić o poszczególnych etapach oraz objawach, jakie im towarzyszą.

Krótkofalowe skutki zatrucia

W zależności od ilości spożytego alkoholu możemy spotkać się z różnymi skutkami zatrucia alkoholowego. Większość z nich znana jest nam jako kac, czyli zespół abstynencyjny. Mówimy tu o bólach głowy, nudnościach, uczuciu rozbicia, wzmożonym pragnieniu czy nadwrażliwości na dźwięki, światło i zapachy. W przypadku takich objawów nie ma zagrożenia życia, zazwyczaj mijają samoistnie.

Jeśli jednak zatrucie alkoholowe było poważniejsze, do powyższych objawów mogą dołączyć dolegliwości takie jak: wymioty, biegunka, odwodnienie, a nawet utrata świadomości. Osoba zatruta nie jest w stanie przypomnieć sobie ostatnich wydarzeń, często zmaga się także z drżeniem rąk lub całego ciała. Konsekwencją może być również znaczny wzrost lub obniżenie się ciśnienia tętniczego.

Długofalowe skutki zatrucia

Zatrucie alkoholowe jest stanem, który ma konsekwencje dla całego naszego organizmu. Wielu z nich nie widzimy od razu, niemniej prowadzą one do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych. Przyjrzyjmy się więc długofalowym skutkom zatrucia. Przede wszystkim możemy mówić o uszkodzeniu układu nerwowego, marskości wątroby i cukrzycy. Często zdarzają się również uszkodzenia układu krwionośnego.

Wśród długofalowych skutków zatruć alkoholowych występują również te, które związane są z naszą psychiką. Osoby, którym zdarza się doprowadzać do stanu zatrucia alkoholowego, narzekają na drżenie rąk i nerwowość, o wiele łatwiej zapadają na depresję, mają skłonności do przemocy, częściej popełniają także próby samobójcze. Jak więc widać zatrucie alkoholowe to szkody zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Pierwsza pomoc przy zatruciu alkoholem etylowym

Lekkie zatrucie alkoholowe nie wymaga w większości przypadków interwencji lekarskiej. Wystarczy zadbać o to, by osoba z tym problemem znajdowała się w cieple oraz dbać o jej nawodnienie. Ważne też, aby osoba taka nie leżała na plecach z powodu ryzyka zachłyśnięcia się wymiocinami. Jeśli jednak mamy do czynienia z zatruciem III lub IV stopnia konieczna jest pomoc lekarska. Pomocne może być odtrucie alkoholowe w domu, oferowane przez Azamed, polegające m.in. na ocenie stanu pacjenta oraz dożylnym podaniu elektrolitów, witamin i glukozy.