Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje
Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie
Skutecznie i profesjonalnie
W zależności od stopnia zatrucia alkoholem, możemy zaobserwować różnego rodzaju dolegliwości – od nieprzyjemnych objawów po stany zagrażające życiu, takie jak zapaść alkoholowa, padaczka czy halucynacje alkoholowe. Przede wszystkim musimy przygotować się na zespół abstynencyjny, zwany potocznie kacem. Sposobem na zmniejszenie dolegliwości z nim związanych jest odtruwanie poalkoholowe, oferowane przez naszą klinikę na terenie Warszawy i okolic.
W przypadku spożycia większych dawek alkoholu lub picia przez kilka dni, możemy spotkać się z zaburzeniami krążenia, równowagi, hipotermią, delirium a nawet utratą przytomności i śpiączką. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarska, która pozwoli ustabilizować czynności życiowe pacjenta. Często stanowi ona początek leczenia alkoholizmu. Pacjent zaczyna bowiem rozumieć powagę sytuacji.
W przypadku zatrucia alkoholem możemy mówić o poszczególnych etapach oraz objawach, jakie im towarzyszą.
W zależności od ilości spożytego alkoholu możemy spotkać się z różnymi skutkami zatrucia alkoholowego. Większość z nich znana jest nam jako kac, czyli zespół abstynencyjny. Mówimy tu o bólach głowy, nudnościach, uczuciu rozbicia, wzmożonym pragnieniu czy nadwrażliwości na dźwięki, światło i zapachy. W przypadku takich objawów nie ma zagrożenia życia, zazwyczaj mijają samoistnie.
Jeśli jednak zatrucie alkoholowe było poważniejsze, do powyższych objawów mogą dołączyć dolegliwości takie jak: wymioty, biegunka, odwodnienie, a nawet utrata świadomości. Osoba zatruta nie jest w stanie przypomnieć sobie ostatnich wydarzeń, często zmaga się także z drżeniem rąk lub całego ciała. Konsekwencją może być również znaczny wzrost lub obniżenie się ciśnienia tętniczego.
Zatrucie alkoholowe jest stanem, który ma konsekwencje dla całego naszego organizmu. Wielu z nich nie widzimy od razu, niemniej prowadzą one do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych. Przyjrzyjmy się więc długofalowym skutkom zatrucia. Przede wszystkim możemy mówić o uszkodzeniu układu nerwowego, marskości wątroby i cukrzycy. Często zdarzają się również uszkodzenia układu krwionośnego.
Wśród długofalowych skutków zatruć alkoholowych występują również te, które związane są z naszą psychiką. Osoby, którym zdarza się doprowadzać do stanu zatrucia alkoholowego, narzekają na drżenie rąk i nerwowość, o wiele łatwiej zapadają na depresję, mają skłonności do przemocy, częściej popełniają także próby samobójcze. Jak więc widać zatrucie alkoholowe to szkody zarówno dla ciała, jak i umysłu.
Lekkie zatrucie alkoholowe nie wymaga w większości przypadków interwencji lekarskiej. Wystarczy zadbać o to, by osoba z tym problemem znajdowała się w cieple oraz dbać o jej nawodnienie. Ważne też, aby osoba taka nie leżała na plecach z powodu ryzyka zachłyśnięcia się wymiocinami. Jeśli jednak mamy do czynienia z zatruciem III lub IV stopnia konieczna jest pomoc lekarska. Pomocne może być odtrucie alkoholowe w domu, oferowane przez Azamed, polegające m.in. na ocenie stanu pacjenta oraz dożylnym podaniu elektrolitów, witamin i glukozy.