Disulfiram- metoda leczenia alkoholizmu

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Wszywki z disulfiramem (esperal) zdobywają na świecie sławę, jako jedna z najskuteczniejszych i najprostszych metod leczenia alkoholizmu. Coraz więcej specjalistów powołuje się na szybki i całkowity powrót do zdrowia, niewielką ilość skutków ubocznych oraz prostotę w działaniu. Czy słusznie? Czym taką sławę zdobyły wszywane podskórnie tabletki?

Skuteczność metody opiera się o mechanizm awersji. W przypadku spożycia alkoholu, chory korzystający ze wszywki automatycznie doznaje bardzo nieprzyjemnych stanów fizjologicznych. W konfrontacji ze stanem normalnym wywołuje to uczucie odrzucenia i niechęć, by kolejny raz sięgnąć po alkohol. Psychologia? A jednak działa!

Stosowane metody leczenia alkoholizmu

Wśród metod stosowanych podczas leczenia alkoholizmu wyróżnia się leczenie w ośrodkach zamkniętych i w warunkach domowych. Korzystając z ośrodka zamkniętego najczęściej dostajemy w ofercie połączenie detoksykacji wraz z psychoterapią indywidualną i grupową a także psychoedukacji. Dodatkowo, stałym elementem jest pełna kontrola lekarska.

Metodą leczenia, pozwalającą na uniknięcie ośrodka jest esperal. Wszywka z disulfiramu zdobywa sławę, jako awersyjna metoda leczenia alkoholizmu, ciesząca się bardzo dużą skutecznością oraz pozwalająca na zachowanie standardów codziennego, zwyczajnego życia. Korzystający z niej może, w miarę swoich możliwości, nadal pracować oraz nie zmieniać swojej codzienności.

zaburzenia psychiczne alkoholika
Otwarte butelki

Disulfiram- czym jest, na czym polega

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, której rolą w organizmie jest przekształcanie aldehydu octowego do kwasu octowego (czyli potocznie mówiąc  następuje zmiana metabolizmu alkoholu). Wszywka z lekiem zostaje umieszczona podskórnie w organizmie chorego, utrzymuje stałe stężenie i działanie przez długi czas.

W przypadku spożycia alkoholu przez osobę ze wszywką dochodzi do kumulacji aldehydu octowego w organizmie oraz objawów zatrucia: wymiotów, nudności, dyskomfortu jelitowego, zawrotów i bólu głowy, uczucia gorąca czy tachykardii. Im większa ilość spożytego alkoholu, tym silniejsze stają się objawy, tym dłużej również trwają.

Zalety i wady wszywki

Jak każda metoda leczenia, wszywka z disulfiramem posiada zarówno zwolenników jak i przeciwników. Oportuniści twierdzą, że jest to metoda droga, często niewystarczająca by poradzić sobie z uzależnieniem. Zwolennicy ukazują jednak, iż dość wysoki jednorazowy koszt rozkłada się, gdyż wszywka wystarcza na 8-12 miesięcy działania, a sami lekarze wskazują na esperal jako lek pierwszego wyboru.

Klinika Azamed oferuje pomoc w walce z chorobą alkoholową Zadzwoń teraz Zadzwoń: (22) 671 15 79