Zatrucie alkoholem bardzo często jest lekceważone i mylone z objawami klasycznego kaca, czyli dyskomfortu odczuwanego po spożyciu zbyt dużej ilości trunków. Niestety w przeciwieństwie do kaca schorzenie to jest niebezpieczne i nieleczone może prowadzić do śmierci spowodowanej zwykle niewydolnością układu oddechowego lub niewydolnością układu krążenia.
Zatrucie etanolem jest mniej groźne niż zatrucie metanolem, które bardzo często kończy się śmiercią. Za śmiertelną dawkę uważa się 300 ml czystego alkoholu etylowego wypitego w przeciągu godziny. Jest to odpowiednik 0,7 litra wódki. Alkohol jest jednym ze środków psychoaktywnych powodujących trwałe zmiany w mózgu, a także porażenie ośrodka oddechowego i naczynioruchowego.
Przedawkowanie alkoholu początkowo nie trudno pomylić ze stanem upojenia alkoholowego. Chory zaczyna dziwnie się zachowywać, niewyraźnie mówi, ma problemy z utrzymaniem równowagi lub jest nadpobudliwy. Z tego względu pierwsze objawy zatrucia bywają lekceważone. Kolejnym etapem są zaburzenia pracy serca, senność i nadmierne osłabienie.
Ostre zatrucie alkoholowe przejawia się utratą świadomości, niekontrolowaniem czynności fizjologicznych, brakiem reakcji na bodźce i problemami z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śpiączki. Bardzo niebezpiecznym objawem zatrucia są także intensywne wymioty.
W przypadku wystąpienia objawów zatrucia alkoholem bardzo ważne jest szybkie działanie. Podejrzewasz zatrucie alkoholem – co robić, żeby pomóc choremu? Jednym z najważniejszych kroków jest położenie go w pozycji bocznej bezpiecznej, dzięki czemu można zapobiec zachłyśnięciu się przez niego wymiocinami. Pod żadnym pozorem nie należy podawać mu kawy, która pogłębi objawy podrażniając żołądek.
Bardzo ważne jest zadbanie o to, by osoba zatruta była przytomna, nie można pozwolić jej zasnąć, gdyż w przypadku ostrego zatrucia może to doprowadzić do śpiączki. Gdy jesteśmy pewni, że chory jest przytomny i odpowiednio ułożony w pozycji bezpiecznej powinniśmy wezwać lekarza, który sprawdzi stan pacjenta, zaaplikuje mu także płyny, elektrolity i glukozę, aby zminimalizować skutki alkoholu.
Jednym z objawów świadczących o tym, że dana osoba zmaga się z alkoholizmem jest przebyte przez nią zatrucie alkoholem. Jak leczyć uzależnienie od alkoholu? Po pomoc w przypadkach nagłych możesz do Azamed. Azamed to specjaliści, u których znajdziesz profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów. Zaproponują uzależnionym najlepsze metody leczenia.