Czy marihuaną można się śmiertelnie zatruć?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które sięgają po ten popularny narkotyk. Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli chodzi o substancję czynną w marihuanie, a więc THC, jej śmiertelna dawka jest tak duża, że nawet osoba z poważnym problemem narkotykowym nie jest w stanie przyjąć takiej ilości narkotyku – stąd też trudno mówić o zgonach po naturalnej marihuanie.

Niemniej jednak musimy pamiętać, że narkotyki rozprowadzane na czarnym rynku nie posiadają czystego składu. Znajdziemy w nich wiele dodatkowych substancji mających potęgować doznania – te zaś nietrudno przedawkować. Dlatego też nie możemy mówić o bezpiecznych dawkach marihuany. W przypadku jej zażywania warto zdecydować się na odwyk narkotykowy.

Konopie indyjskie
Palenie marihuany

Marihuana obniża zdolność do wykrywania zagrożenia

Osoby zażywające marihuanę często znajdują się w radosnym, euforycznym wprost nastroju. Pozwala im to odprężyć się, zapomnieć o problemach, doskonale się bawić. Niestety, to tylko jedna strona medalu. THC, podobnie jak inne substancje psychoaktywne, wpływa na nasz układ nerwowy, zaburzając jego pracę w poważny sposób. Wskutek tego osoby pod wpływem tego narkotyku narażone są na szereg niebezpieczeństw.

Przede wszystkim zażywanie marihuany obniża naszą zdolność do wykrywania zagrożenia. Nastawieni optymistycznie nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić postępowania innych. Co więcej, dobry nastrój sprawia, że często podejmujemy pochopne, nieprzemyślane decyzje oraz decydujemy się na wykonanie ryzykownych czynności. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest fakt, że THC może wywoływać u osób z predyspozycjami różnego rodzaju choroby psychiczne od zaburzeń lękowych nawet do schizofrenii – to wszystko sprawia, że marihuana, wbrew obiegowej opinii, wcale nie jest bezpieczna.

Do marihuany często dodawane są inne substancje psychoaktywne

Osoby, które są zwolennikami tzw. „miękkich narkotyków” bardzo często podnoszą argument o naturalnym pochodzeniu marihuany. Uważają, że jako preparat wykonany z roślin nie jest w stanie doprowadzić do uzależnienia, a także zaszkodzić naszemu zdrowiu. Warto mieć świadomość, że argument ten jest całkowicie nietrafiony – w naszym kraju nie ma praktycznie naturalnej marihuany.

Producenci i dilerzy chcąc wzmocnić działanie narkotyku lub też uzyskać jego większą ilość (a więc lepszy zysk) decydują się na dodawanie do niego różnego rodzaju substancji psychoaktywnych oraz środków chemicznych. W skutek tego marihuana może doprowadzić do uzależniania, co pokazują liczne przykłady leczenia narkomanii. Co więcej, może również doprowadzić do uszczerbku na naszym zdrowiu – nie wiemy bowiem co tak naprawdę przyjmujemy.

Poza tym wiele z tzw. “twardych narkotyków” (jak kokaina wytwarzana z liści kokainowca, lub heroina znajdująca się np. w maku polnym) też ma naturalne pochodzenie a ich uzależniający wpływ na organizm nie jest przez nikogo podważany.

THC jest w Polsce substancją nielegalną

Niezależnie od różnych opinii musimy pamiętać, że THC, a więc substancja zawarta w kwiatostanach żeńskich konopii indyjskiej odpowiedzialna za osiągnięcie euforycznego stanu, jest w naszym kraju substancją nielegalną. Posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyku może więc oznaczać poważne konsekwencje prawne – warto o tym pamiętać i nie ryzykować swojego życia, zdrowia oraz reputacji.