Co oznacza zaszywanie alkoholika?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

W terapii alkoholizmu niezwykle ważna jest skuteczność i konsekwencja w działaniu. Nie ma możliwości terapii przerywanej i powrotu do niej po pewnym czasie. Przy braku motywacji chorego wybierane są takie metody, które działają, pomimo braku chęci współpracy z jego strony. Jedną z nich jest zaszycie Esperalem.

Wszywka alkoholowa to nic innego, jak tabletka lub zestaw tabletek, przeznaczony do zastosowania podskórnego. Lek zawiera disulfiram, którego działanie przy zetknięciu z alkoholem wywołuje okropne skutki uboczne. Założeniem jest, iż chory nabiera awersji do spożywania alkoholu, właśnie ze względu na przykre konsekwencje fizyczne, które go spotykają.

Nowoczesne metody leczenia alkoholika

Czym jest Esperal

Leczenie Esperalem jest jedną z najbardziej popularnych oraz cieszącą się ogromną skutecznością metodą leczenia alkoholizmu. Włącza się ją do kategorii metod awersyjnych. W trakcie terapii obowiązuje absolutny zakaz spożywania alkoholu, ze względu na bardzo silne biologiczne działanie samego esperalu. Co wszywa się alkoholikom?

Esperal to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej. Jego działanie polega na przekształceniu aldehydu octowego do kwasu. W przypadku zetknięcia z choćby minimalną ilością alkoholu, w organizmie wzrasta ilość aldehydu, co wiąże się z silnym zatruciem organizmu i jego ewidentnymi objawami. Efekty działania są dla pacjenta szczególnie nieprzyjemne i wiążące się z ogromnym dyskomfortem.

Zaszycie- na czym polega?

Podczas normalnego procesu metabolizmu alkoholu etanol rozkładany jest w organizmie przez dehydrogenazę do aldehydu octowego, a sam aldehyd ulega przemianie do kwasu octowego. W kilka lub kilkanaście godzin zostaje wydalony z organizmu, z niewielkimi skutkami ubocznymi, często z prawidłowym samopoczuciem.

Wszywka alkoholowa złożona jest z tabletek, które zostają zaimplantowane w ciele chorego. Blokują one przemiany aldehydu octowego, powodując jego kumulację w organizmie chorego. W jej wyniku dochodzi do objawów silnego zatrucia alkoholowego, wśród których najsilniejsze efekty mają silne wymioty i nudności.

Jakie są skutki uboczne zaszycia?

Terapia wszywką disulfiramu jest bardzo dyskusyjną metodą leczenia, głównie ze względu na obecność skutków ubocznych leku. Najważniejszą z nich jest fakt, iż esperal nie leczy z alkoholizmu. Jest metodą pozwalającą przerwać ciąg alkoholowy i zaprzestać spożywania alkoholu, nie sprawia jednak iż chory wraca do zdrowia.

Dodatkowo, stosowanie esperalu wiąże się z odczuwanymi na co dzień skutkami ubocznymi, takimi jak nudności, suchość w gardle, bóle żołądka czy metaliczny posmak w ustach. Część pacjentów nabywa tolerancji i przestaje je odczuwać, inni muszą zmagać się z nimi stale. Dodatkowo sam fakt, gdzie wszywa się tabletkę – najczęściej jest to pośladek, na którym odczyny miejscowe bywają dosyć bolesne i nieprzyjemne.

Jak działa esperal

Zaszycie- czy warto? Nasza opinia

Jak każda metoda terapii leczenie alkoholizmu disulfiramem ma swoich zwolenników i przeciwników. Naszym zdaniem jest to metoda warta wykorzystania, ze względu na czas działania (wszyty esperal działa około 8-12 miesięcy) a także na większą skuteczność. Przepicie wszywki alkoholowej jest mało realne, gdyż chory nie jest w stanie jej sobie wyjąć, w przeciwieństwie do tabletek, których może “przypadkiem” zapomnieć zażyć.