Czy anticol szkodzi zdrowiu?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Przyjmowanie anticolu pod stałą kontrolą lekarską nie powinno być niebezpieczne. Przed rozpoczęciem terapii lekarz określa, czy u pacjenta nie występują problemy zdrowotne, które stanowią przeciwwskazania do przyjmowania leku. W pierwszych tygodniach terapii chory może odczuwać osłabienie, które jednak wkrótce ustępuje.

Skutki uboczne pojawiają się najczęściej po połączeniu leku z alkoholem. W niektórych przypadkach mogą wystąpić jednak samoistnie. Jeśli utrzymują się zbyt długo należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, którzy może podjąć decyzję o zaprzestaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki leku. Zażywanie anticolu jest zazwyczaj bezpieczne i umożliwia zachowanie dłuższego okresu abstynencji.

Jak działa anticol?

Farmakologiczne wspieranie leczenia alkoholizmu jest metodą stosowaną od wielu lat. Co to jest anticol? Tabletki antyalkoholowe anticol, podobnie jak popularny esperal zawierają disulfiram, który wchodzi w interakcję z alkoholem, co powoduje tzw. reakcję disulfiramową. Nieprzyjemne objawy występujące w wyniku tej reakcji mają zniechęcić pacjenta do ponownego sięgania po alkohol.

Przyjmowanie dużych dawek alkoholu w trakcie leczenia jest bardzo niebezpieczne, dlatego większość pacjentów rezygnuje w tym czasie z używki. Dzięki temu możliwe jest usunięcie alkoholu z krwi pacjenta, a następnie podjęcie dalszych kroków związanych z leczeniem uzależnienia, w tym przede wszystkim rozpoczęcie terapii odwykowej.

działanie disulfiramu
Trzymające się dłonie- wsparcie

Czy anticol jest skuteczny?

Regularne przyjmowanie tabletek anticolu daje bardzo dobre rezultaty. Większość pacjentów po doświadczeniu skutków łączenia leku z alkoholem rezygnuje z picia. Tabletki bywają jednak mniej skuteczne niż stosowanie wszywki esperal, ponieważ wielu alkoholików oszukuje swoich bliskich i lekarza, zażywając lek nieregularnie lub całkowicie go odstawiając.

Osoba, która chce rozpocząć walkę z alkoholizmem powinna mieć to na uwadze, gdyż skuteczność leczenia zależy od jej samozaparcia i chęci. Jeżeli pacjent nie jest pewny, czy wytrwa w regularnym przyjmowaniu leku rozwiązaniem może być wszywka z disulfiramem, która zostaje wszczepiona podpowięziowo. Jej działanie jest takie samo, ale pacjent nie musi pamiętać o przyjmowaniu leku.

Pomoc przy leczeniu uzależnień

Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków to poważne choroby, która prowadzą do utraty zdrowia, a czasem także śmierci. Leczenie uzależnień jest procesem złożonym i długotrwałym. Bardzo ważne w procesie terapeutycznym jest wsparcie rodziny, a także chęci pacjenta do porzucenia nałogu. W przypadku alkoholizmu możliwe jest skorzystanie z pomocy farmaceutyków, takich jak anticol i esperal.

Jeśli pacjent nie zdecyduje się na terapię za pomocą tych środków, może rozpocząć leczenie od odtrucia organizmu. W Azamed pracują lekarze oraz terapeuci uzależnień, którzy wesprą chorego w tym trudnym momencie i wskażą dalszą ścieżkę postępowania. Specjaliści przeprowadzają pacjentów bezpiecznie przez pierwszy etap odtrucia i wskazując kolejne etapy terapii.

Odtrucia od alkoholu i wszywanie esperalu warszawa
przemoc w rodzinie

Anticol a działania niepożądane

Anticol jak każdy lek może wywoływać działania niepożądane i uciążliwe dla pacjenta. W skrajnych przypadkach skutki uboczne mogą być tak silne, że konieczne będzie odstawienie leku. Do najczęstszych działań niepożądanych przy stosowaniu leku należy senność, mdłości, łatwe męczenie się i przemijająca impotencja.

Dużo rzadziej u pacjentów występują objawy psychotyczne, mania, stany depresyjne, skórne reakcje alergiczne zapalenie nerwów obwodowych, czy też uszkodzenie hepatocytów. Przedawkowanie leku również prowadzi do wymiotów, apatii, zmęczenia i senności. W takiej sytuacji pacjent poddawany jest obserwacji, a w trudnych przypadkach stosuje się płukanie żołądka.

Przeciwwskazania do stosowania anticolu

Konsultacja lekarska przed rozpoczęciem terapii anticolem jest bardzo ważna, ponieważ nie wszyscy mogą przyjmować leki zawierające disulfiram. Przeciwwskazania do podaniu leku to przede wszystkim choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zaburzenia psychiczne i ciąża. Ponadto, leku nie powinny przyjmować osoby uczulone na któryś ze składników anticolu.