Pomoc w chorobie alkoholowej

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Pomoc osobie zmagającej się z chorobą alkoholową nie jest i nigdy nie będzie łatwym zadaniem. Podstawową przyczyną jest fakt, że w 90% sytuacji to Ty masz poczucie problemu i zagrożenia, a osoba uzależniona jest owładnięta tak silnymi mechanizmami obronnymi, iż całkowicie zaprzecza istnieniu problemu.

Alkoholik wierzy w to, że cały czas ma poczucie kontroli nad piciem, że jeśli zechce może przestać, odstawić z dnia na dzień, dlatego sugerowanie potrzeby terapii odwykowej zwykle kończy się złością i odrzuceniem propozycji. Uzmysłowienie choremu rangi problemu jest niezwykle trudne, gdyż przerzuca on poczucie winy na członków rodziny.

Jak pomóc alkoholikowi?

Żeby alkoholik poczuł rangę problemu, musi zmierzyć się z konsekwencjami swojego picia. Jeśli rodzina tuszuje ślady oraz pomaga mu w każdej sytuacji, prawdopodobnie nie pomogą żadne prośby ani rozmowy. Możliwości jest wiele, w zależności od sytuacji. Zgubi klucze pod wpływem alkoholu? Nie wejdzie do domu. Zaśnie na schodach? Obudzi się połamany. Naturalne konsekwencje są pierwszym krokiem.

Kolejnym jest nie ukrywanie przez rodzinę emocji i pokazywanie problemu. Alkoholik, który musi zmierzyć się z dyskomfortem swojego picia ma szansę na wykrzesanie odrobiny motywacji do zmiany i leczenia. Czasem dopiero sytuacje krytyczne pozwalają mu przejrzeć na oczy. A jeśli chory nie chce się leczyć? Czasami jedynym rozwiązaniem jest przymusowe leczenie.

Kieliszek wzniesiony do toastu
Mężczyzna w sklepie

Ośrodki leczenia alkoholizmu- rodzaje, metody terapii

Ośrodki leczenia i terapii alkoholizmu można sklasyfikować ze względu na rodzaj i system leczenia. Najłagodniejszym z nich jest poradnia leczenia uzależnień. Następny krok to oddział dzienny, w którym pacjenci przebywają na terapii i zajęciach w ciągu dnia, wieczorem wracając do domu. Bardziej zaawansowaną metodą są oddziały całodobowe, gdzie chory przebywa cały czas leczenia. Istnieją również oddziały zamknięte.

Podstawową metodą terapii leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Wspomaga się ją działaniami farmakologicznymi oraz detoksykacją, jednak to ona jest osią i fundamentem zdrowienia i powrotu do normalnego funkcjonowania. Bazą oddziaływań psychoterapeutycznych jest metoda 12 kroków, wspierana dodatkowymi działaniami.

Azamed Warszawa oferuje pomoc w wyjściu z nałogu

Jeśli poszukujesz miejsca w Warszawie, które pomoże wyjść z nałogu komuś z Twoich bliskich, pomyśl o Azamed. To miejsce, gdzie w pełni kompleksowe i profesjonalne działania w dyskretny sposób poprowadzą chorego w kierunku zdrowia. Zespół wspaniałych specjalistów wie, jak działać, by odnieść możliwie jak najlepsze rezultaty.