Alkoholizm- czy to choroba?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Alkoholizm staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Samo spożywanie alkoholu, uzasadnione kulturowo w polskiej tradycji nie budzi niepokoju ani zastanowienia. Jednak, kiedy wymyka się spod kontroli, staje się nie do opanowania żywiołem, z któremu człowiekowi bardzo trudno wyjść obronną ręką.

Osoby nadużywające alkoholu wzbraniają się przed stygmatyzowaniem pojęciem alkoholika. Bronią się, uzasadniając, iż panują nad ilością wypijanych trunków, twierdzą iż mogą przestać w każdej chwili, deklarują pełną kontrolę. Niestety, bardzo często jest tak, że im silniejsze zapewnienia, tym dalej jest im do prawdy.

Siedzący mężczyzna z alkoholem

Jak objawia się alkoholizm?

Alkoholizm jest schorzeniem przewlekłym, niestety zwykle postępującym. Pierwsze objawy są trudne do rozpoznania, łatwo pomylić je z upodobaniem do relaksu wspartego alkoholem. Prędzej czy później jednak objawy alkoholizmu zaczynają być widoczne – najpierw dla najbliższej rodziny, później dla osób postronnych.

U osoby zmagającej się z alkoholizmem stopniowo zwiększa się częstotliwość picia oraz jego cel. Z picia dla przyjemności coraz częściej przechodzi się do sięgania po alkohol w stanie smutku, złości czy frustracji. Staje się metodą radzenia sobie z trudnymi emocjami czy sytuacjami. Zaczynają pojawiać się epizody upojenia do nieprzytomności.

Alkoholizm- kiedy zaczyna się problem?

Problem rozpoczyna się znacznie wcześniej, niż ujawniają się ewidentne objawy alkoholizmu. W momencie kiedy alkohol spożywany jest w sytuacjach niedozwolonych, chorzy decydują się na picie ” na klina”, by zatuszować złe samopoczucie po spożyciu alkoholu, a same sytuacje związane z piciem zaczynają dominować nad codziennością mówimy już o nasilonym problemie.

Idealnym rozwiązaniem byłoby leczenie alkoholizmu w jego wstępnej fazie, kiedy objawy nie są jeszcze nasilone. Niestety, rzadko kiedy istnieje szansa, by problem na tym etapie dostrzec, a jeszcze rzadziej – by uzmysłowić go samemu choremu. Skutki alkoholizmu są jednak tak drastyczne, iż warto pokusić się o każdą możliwą metodę, by chorego wyrwać z jego sideł.

osoba potrzebująca terapii alkoholowej
Zakorkowane butelki

Metody wyjścia z nałogu

Sposobów leczenia alkoholizmu jest wiele, począwszy od nieprofesjonalnych po leczenie medyczno-psychiatryczne, poparte badaniami naukowymi nad ich skutecznością. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz specyfiki pacjenta. W chwili obecnej najwyższą skuteczność leczenia ma terapia alkoholowa w ośrodku zamkniętym.

Leczenie alkoholizmu jest nieodzowne z detoksykacją – całkowitym odstawieniem alkoholu, aby wyczyścić organizm z jego wpływu, wspieraną podawaniem leków. Jest to proces stopniowy, polegający na odzwyczajeniu organizmu od korzystania z trucizny, którą dostarcza mu alkoholik, doprowadzenie do stanu kiedy radzi sobie bez niej.

Azamed Warszawa- tutaj otrzymasz profesjonalną pomoc

Poszukujesz miejsca w Warszawie, które pomoże Tobie, lub komuś bliskiemu zmierzyć się z problemem alkoholizmu? Rozpoznać czy to już choroba, czy może jeszcze stan zagrożenia, z którego bezpiecznie można się wydostać? A może potrzebujesz znaleźć dyskretne miejsce, w którym stoczy się walka o czyjeś zdrowie i życie? Wybierz Azamed, który gwarantuje Ci profesjonalną i skuteczną pomoc.