Implantacja disulfiramu jest szybka i bezbolesna
Utrzymuje się we krwi nawet do 12 miesięcy
Esperal znacząco zapobiega spożywaniu alkoholu
Zaszycie alkoholowe esperalem to bardzo często jedyny sposób na zmotywowanie pacjenta do wytrzymania w abstynencji. Metoda “leczenia” esperalem znana jest od lat 50-tych XX wieku. Przez ten czas wokół esperalu, czyli disulfiramu, narosło bardzo dużo mitów i wątpliwości, dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
Przede wszystkim warto pamiętać, że esperal nie jest lekiem, ale czynnikiem, który zapobiega sięgnięciu po alkohol. Pacjent z wszytym disulfiramem powstrzymuje się od picia w obawie przed skutkami ubocznymi spowodowanymi reakcją chemiczną pomiędzy esperalem a alkoholem.
Esperal to swego rodzaju “strażnik” osoby uzależnionej. Jeżeli pacjent w trakcie terapii napije się alkoholu, musi liczyć się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami, które w pewnych przypadkach mogą okazać się wręcz tragiczne!
W wyniku reakcji pomiędzy disulfiramem a alkoholem w organizmie pacjenta wytwarza się silnie toksyczny związek – aldehyd octowy, który powoduje takie objawy, jak zawroty głowy, uczucie rozpierania w czaszce, zaburzenia akcji serca. W skrajnych przypadkach konsumpcja alkoholu może skończyć się nawet uszkodzeniem wątroby lub zapaścią i zgonem.
W przypadku implantacji esperalu potocznie mówi się o “zaszywaniu alkoholików”. Określenie to jest związane ze sposobem, w jaki lekarz wprowadza disulfiram do organizmu pacjenta. Implantacja esperalu to bardzo prosty i mało inwazyjny zabieg, który może zostać przeprowadzony nawet w mieszkaniu pacjenta.
Tabletkę esperalu zaszywa się w mięśniu, najczęściej jest to górna część mięśnia pośladkowego. Lekarz robi na skórze niewielkie nacięcie, w którym umieszcza tabletkę. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a cała operacja trwa około trzydziestu minut. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji.
Implantacja preparatów zawierających Disulfiram jest możliwa jedynie po zbadaniu pacjenta oraz podpisaniu przez niego świadomej zgody na zabieg po wcześniejszym poinformowaniu przez lekarza o działaniu leku
Skutki uboczne związane ze spożyciem alkoholu przez pacjenta decydującego się na terapię esperalem mają wywołać u niego głęboki uraz i niechęć do tej używki. Dlatego terapię disulfiramem określa się mianem terapii awersyjnej.
Aldehyd octowy, który jest efektem reakcji disulfiramowej, to bardzo silna trucizna, która blokuje mechanizm metabolizowania alkoholu. Warto również wspomnieć, że reakcję wywołuje nawet niewielka ilość alkoholu, a sam aldehyd octowy jest trucizną kilkadziesiąt razy silniejszą, niż sam alkohol! Z tego powodu pacjent z wszytym esperalem powinien pozostawać pod stałą opieką psychologiczną.
Ponieważ reakcję disulfiramową mogą wywołać nawet śladowe ilości spożytego alkoholu, w trakcie kuracji, oprócz całkowitego zakazu spożywania napojów alkoholowych, zaleca się również odstawienie wszystkich substancji, które mogą zawierać alkohol. Pacjent powinien zrezygnować z kosmetyków z dodatkiem alkoholu, takich jak woda po goleniu czy płyn do płukania jamy ustnej, a także niektórych leków – między innymi syropów na kaszel. Warto unikać również przetworów w zalewie octowej oraz słodyczy z dodatkiem alkoholu.
Reakcja organizmu zależy oczywiście od ilości spożytego alkoholu, ale także od stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków objawy zatrucia utrzymują się od 30 minut do godziny, ale w przypadku większej dawki alkoholu może dojść do niewydolności oddechowej i zaburzenia akcji serca, co przy nieudzieleniu pomocy może zakończyć się zgonem pacjenta.
Jak w przypadku każdej terapii, tak również dla leczenia esperalem istnieją pewne przeciwwskazania, których uwzględnienie jest kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta. Przede wszystkim z terapii powinny zrezygnować osoby cierpiące na nadwrażliwość na disulfirany oraz tiokarbaminiany. Przeciwwskazaniem jest również niewydolność krążenia oraz niewydolność i wszelkie schorzenia mięśnia sercowego, a także przebyty zawał.
Z esperalu nie mogą korzystać także osoby skarżące się na nadciśnienie tętnicze. Terapii nie zaleca się też w przypadku osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i depresje. Nie mogą z niego skorzystać kobiety w ciąży i starające się o dziecko. W przypadku innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby nerek i wątroby, padaczka czy niedoczynność tarczycy o implantacji esperalu musi zadecydować lekarz. Disulfiram może zaostrzyć objawy tych chorób.
Alternatywą dla podskórnej implantacji esperalu są tabletki doustne – Anticol. Ich stosowanie wymaga jednak od pacjenta bardzo silnej samodyscypliny oraz regularności, ponieważ po ich zażyciu stężenie disulfiramu w organizmie utrzymuje się jedynie od 24 do 48 godzin. Z tego względu terapia oparta na implantacji esperalu, po której stężenie disulfiramu jest takie samo przez około 12 miesięcy, przynosi lepsze efekty.
Osoby, które zdecydowały się na zabieg implantacji disulfiramu powinny znajdować się pod stałą, specjalistyczną opieką medyczną. Bardzo ważne jest także uczestnictwo w psychoterapii uzależnień. Sam zabieg jest tylko pomocnym narzędziem w trudnym i długotrwałym procesie leczenia choroby alkoholowej. Po okresie abstynencji, która jest wynikiem lęku przed reakcją disulfiramową, pacjenci często wracają do wcześniejszego trybu życia. Dopiero psychoterapia pomaga w trwałej zmianie stylu życia i wyjściu z uzależnienia.
Nie czekaj aż będzie za późnoZadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416