Jak rozpoznać, że to uzależnienie od alkoholu?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Uzależnienie od alkoholu to zjawisko nabierającego zawrotnego rozpędu. Jeszcze niedawno sporadycznie występujące, w XXI wieku przyjęło rangę plagi. Z drugiej strony kulturę picia Polacy i reszta Słowian mają we krwi. Od zawsze, od okazji do okazji. Może więc warto spojrzeć przez pryzmat innego określania zjawiska, a nie samego jego nasilenia.

Niezależnie jednak jakie spojrzenie obejmiemy, problem z alkoholem występuje u coraz młodszych ludzi, coraz częściej się o nim mówi i coraz łatwiej zauważa. W chwili obecnej wystarczy kilka wskaźników, by zakwalifikować sięganie po alkohol jako używanie szkodliwe, nadużywanie lub po prostu chorobę alkoholową.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Podstawowe objawy, które powinny zaniepokoić mogą się między sobą różnić, jednak łącznie tworzą pewną pulę, spośród której się ujawniają. U osoby uzależnionej pojawia się nieodparta chęć sięgnięcia po alkohol, wewnętrzny przymus, który trudno opanować. Wraz z nią w parze idzie utrata kontroli nad ilością spożytych trunków.

Kolejnym objawem uzależnienia jest picie “na klina”, w chwili pojawienia się objawów abstynencji. Osoba uzależniona zaczyna pić w sytuacjach ryzykownych i szkodliwych, zaniedbuje swoje obowiązki, kontakty społeczne, zadania, które na nią czekają – wszystko po to, by sięgnąć po alkohol i poczuć złudny komfort psychiczny.

Objawy alkoholizmu

Jak zareagować w razie wystąpienia objawów?

Im wcześniej nastąpi reakcja na objawy uzależnienia od alkoholu, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie z alkoholizmu. Co więcej, tym łatwiej również przeprowadzić proces odstawienia i regeneracji psycho-fizycznej organizmu. Dlatego – jeśli zauważysz u kogoś niepokojące objawy – działaj od razu.

Podstawowym etapem jest identyfikacja problemu. Uzależniony prawdopodobnie będzie zapierać się rękami i nogami, wzbraniać od etykiety alkoholika i odsuwać od siebie świadomość choroby. Bronić się będzie złudnym poczuciem kontroli nad sytuacją i przekonaniem, że w każdej chwili może przestać sięgać po alkohol.

Jak przekonać uzależnionego do leczenia?

Skłonienie osoby uzależnionej od alkoholu do podjęcia leczenia i terapii alkoholowej nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze – sama identyfikacja choroby alkoholowej czasem przynosi duże trudności, gdyż chorzy potrafią długo się z nią maskować i sprawiać pozory w pełni poukładanego, kontrolowanego życia.

Po drugie – od przyznania się do problemu, do podjęcia leczenia, w psychice osoby chorej jest bardzo długa droga. Wymaga ona ogromnej dawki cierpliwości i wsparcia, nierzadko jednak postawienia choremu jasnego ultimatum i podjęcia decyzji niejako za niego. Pomoc w podjęciu terapii jest najlepszym, co można dla niego zrobić.

Jakie są sposoby leczenia?

Podstawowe metody leczenia alkoholizmu stosowane w Polsce to: detoksykacja, polegająca na całkowitym odtruciu fizjologicznym organizmu i pozbawieniu dostępu do środka – realizowana najczęściej przy pomocy terapii awersyjnej esperalem. Dodatkowo, stosuje się metody psychologiczne pracy z uzależnieniem – terapię grupową i indywidualną w ośrodkach terapii uzależnień.