Regeneracja mózgu po alkoholu- jak przebiega?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Alkohol jest substancją niezwykle zdradliwą. Regularnie spożywany powoduje powolne, ale systematycznie postępujące zmiany degeneracyjne w mózgu. Początkowo niezauważalne, szybko osiągają bardzo dużą rangę i znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie danej osoby. Zmiany zachodzą łatwo, a jak jest z ich cofnięciem?

Regeneracja mózgu do stanu sprzed choroby alkoholowej oraz cofnięcie się wywołanych zmian jest procesem dużo trudniejszym. Zachodzi niezwykle powoli i wymaga żelaznej konsekwencji oraz stuprocentowego, całkowitego odstawienia alkoholu. Nawet jego minimalna dawka, dostarczona w trakcie procesu detoksykacji, może zniwelować dotychczasowe osiągnięcia.

Jak regeneruje się organizm?

Regeneracja organizmu wystawionego na długotrwałe działanie alkoholu nie jest łatwa. Najpierw nastąpić musi całkowite oczyszczenie organizmu po alkoholu, wiążące się często z bardzo nieprzyjemnymi doznaniami. Jest to etap trudny, ale konieczny, by w organizmie zadziały się pozytywne zmiany. Po całkowitym oczyszczeniu, powoli zaczyna dochodzić do powrotu do zdrowia.

Po kilku tygodniach stanu detoksu chory zaczyna odczuwać zdecydowanie lepsze samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Poprawia się wygląd skóry, oczu oraz błon śluzowych, lepiej funkcjonują naczynia krwionośne. Wzmacnia się odporność, gdyż poprawiają się parametry krwi. Żołądek i układ trawienny zaczynają odpoczywać od wzmożonej pracy, a wątroba lepiej funkcjonować.

Mężczyzna pijący alkohol
Transparentna czaszka mózg

Co dzieje się z mózgiem w trakcie regeneracji?

Analizując zmiany, jakie zachodzą w trakcie procesu leczenia, często stajemy twarzą w twarz z pytaniem: czy szare komórki się regenerują? Czy można wrócić do takiego stanu umysłowego, jaki posiadało się przed zetknięciem się z alkoholem i popadnięciem w chorobę? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, jednakże wnioski są optymistyczne.

W trakcie leczenia skutków spożywania alkoholu wzrasta ilość neuronów w mózgu, stopniowo zaczynają powstawać nowe neurony w hipokampie, których proces tworzenia został zatrzymany w trakcie choroby alkoholowej i regularnego spożywania. W czasie terapii odwykowej zmniejsza się objętość przestrzeni mózgowej wypełnionej płynem, na jej miejsce pojawiają się nowe połączenia nerwowe.

Jak długo trwa regeneracja szarych komórek?

Czas powrotu do formy – zarówno fizycznej jak intelektualnej może być różny, zależnie od tego jak długo trwała choroba alkoholowa i do jak poważnych zmian doszło w organizmie. Im krótszy czas destruktywnego działania alkoholu, tym większa szansa na całkowity powrót do formy oraz szybsze zauważalne postępy.

Badania dowodzą, iż po 7 tygodniach całkowitego odstawienia alkoholu, ilość połączeń nerwowych zwiększa się już o 2%, ,co w przypadku osoby dorosłej jest liczbą całkiem pokaźną. Na efekty zauważalne i odczuwalne trzeba jednak poczekać jeszcze kilka tygodni. W przypadku zaawansowanych stanów klinicznych, czas potrzebny na powrót do formy może wynosić nawet rok.

Picie butelki alkoholu
Alkoholik

Czy istnieją nieodwracalne skutki?

Bądźmy jednak realistami – nasz organizm to nie jest maszyna, którą da się zrestartować. Wątroba posiada zdolności regeneracji, jednak w określonym stopniu. Mózg wytwarza neurony, jednak uszkodzenia do których dojdzie są nieodwracalne. Zastanówmy się dobrze, czy warto aż tak ryzykować naszym zdrowiem i życiem.