Objawy zażywania narkotyków

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Objawy zażywania narkotyków dotyczą zarówno podłoża fizycznego, jak i psychicznego organizmu. Co za tym idzie, fakt czy dana osoba zażywa narkotyki, możemy określić uważnie analizując nie tylko jej zachowanie, ale również wygląd zewnętrzny i stan psychiczny. Nagłe wyobcowanie, niechęć do rozmów i wspólnych posiłków, zmiana trybu życia, senność i apatia lub nadmierne pobudzenie, huśtawki nastrojów oraz nagłe wybuchy agresji – to tylko niektóre z objawów zażywania narkotyków.

Sprawdź: Jak rozpoznać, że dziecko zażywa narkotyki?

Oczywiście, w zależności od fazy uzależnienia, a także rodzaju przyjmowanego narkotyku, osoby poddane nałogowi mogą doświadczać różnych symptomów. Znajomość podstawowych objawów pojawiających na skutek jednokrotnego zażycia substancji odurzającej lub przewlekłego sięgania po narkotyki, może być bardzo pomocna w udzieleniu właściwej pomocy.

Objawy ogólne

Konsekwencje zażywania narkotyków mogą być różne i mogą powodować rozmaite reakcje. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym wskazującym na możliwość uzależnienia od substancji odurzających jest zmiana stylu życia, ubierania się oraz zmiana środowiska i znajomych. Charakterystycznym symptomem jest nagłe oddalenie psychiczne od rodziny i dotychczasowych przyjaciół, unikanie rozmów i wspólnych posiłków. Mogą pojawić się również problemy w szkole lub w pracy.

Bardzo często osoby zażywające narkotyki stają się nerwowe i drażliwe. Mają problemy z koncentracją i zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki. Nierzadko osoba, która zaczęła brak narkotyki, zmienia swoje dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia, a także rezygnuje ze swoich wcześniejszych zainteresowań. Warto również zwrócić uwagę na nagłe i nieplanowane wyjścia z domu o dziwnych porach. Oczywiście wymienione tu sytuacje wcale nie muszą mieć nic wspólnego z narkotykami. Jeśli się jednak pojawią warto stać się bardziej uważnym i włączyć „lampkę ostrzegawczą”.

Objawy współuzależnienia
Osoba zatruta narkotykami

Wygląd zewnętrzny oraz zachowanie

Jakie zachowanie może świadczyć o zażywaniu narkotyków? Przede wszystkim częste wahania nastroju, a więc przeplatanie się przygnębienia z euforią, zwiększona męczliwość lub wręcz przeciwnie – nadmierna pobudliwość, a także zaburzenia snu (przesadna senność lub bezsenność). Osoby zażywające narkotyki mają skłonność do napadów agresji lub nagłych wybuchów złości, buntu i łamania ustalonych zasad. Skutkiem zażywania narkotyków może być nagła izolacja od bliskich i przyjaciół. Wśród innych objawów zażywania narkotyków wymienia się lęki, napady paniki, urojenia prześladowcze, mówienie do siebie. U nastolatków często pojawia się autoagresja i samookaleczenia.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to uwagę bliskich powinna zwrócić nagła utrata wagi. Jeśli podejrzewamy, że bliska nam osoba zażywa narkotyki, warto obserwować jej oczy. Przekrwione oczy oraz rozszerzone lub zwężone źrenice, które nie reagują na światło to skutek zażycia substancji odurzającej. Zasinienia i nakłucia (zwłaszcza na przegubach dłoni i łokci oraz w okolicach kostek) także mogą świadczyć o zażywaniu narkotyków. Kolejnym symptomem może być całkowita zmiana stylu ubierania się, zmiana koloru włosów oraz zaniedbywanie higieny osobistej. Warto również zwrócić uwagę na wszelkie krosty i owrzodzenia, szczególnie w okolicy nosa. Zmieniona, blada i ziemista cera może także być powodem do włączenia czerwonego światła.

Objawy zażywania marihuany

W dzisiejszych czasach duże problemy stwarza zażywanie marihuany będącej często narkotykiem inicjacyjnym, który otwiera drzwi na inne, groźne substancje. Skąd mieć pewność, że bliska nam osoba jest uzależniona od tego typu używki? Skutkiem zażywania marihuany są zaburzenia percepcji. Bardzo często występują omamy oraz iluzje. Osoba zażywająca marihuanę ma przekrwione spojówki, a jej rozszerzone źrenice słabo reagują na światło.

Bardzo charakterystycznym symptomem, świadczącym o zażywaniu marihuany jest słodkawy oddech oraz charakterystyczny zapach, który można wyczuć nie tylko na ubraniu, ale również we włosach. Skutkiem zażywania marihuany są także nagłe, niewytłumaczalne napady wilczego głodu, zwłaszcza wielka ochota na słodycze. Jak zachowuje się osoba po marihuanie? Przede wszystkim jest bardzo pobudzona, gadatliwa i chichotliwa lub wręcz przeciwnie – ospała i spowolnionao w swoich ruchach i mowie. Taka osoba jest rozkojarzona i nie potrafi skupić się przez dłuższą chwilę na jednym temacie.

Sprawdź: Czy marihuaną można się śmiertelnie zatruć?

Palenie marihuany
Terapia uzależnień alkoholowych

Objawy zażywania amfetaminy

Charakterystycznym objawem zażycia amfetaminy jest silne pobudzenie, wzmożona aktywność i wydolność psychosomatyczna. Osoba, która zażyła amfetaminę wykazuje większą pewność siebie, jest gadatliwa, wręcz ma słowotok, a także wykazuje nadmierną ruchliwość. Może mieć przyspieszony oddech i przyspieszoną akcję serca. Jeśli coś nas niepokoi, wystarczy spojrzeć takiej osobie w oczy. Pod wpływem amfetaminy, źrenice stają się rozszerzone i nie reagują na światło lub ich reakcja na bodźce jest bardzo znikoma. Skutkiem zażycia amfetaminy jest charakterystyczny lekki wytrzeszcz oczu.

Jeśli chodzi o zachowanie, to bardzo znamienna jest chwilowa euforia, która z czasem przeradza się w przygnębienie i płaczliwość. Osoba pod wpływem narkotyku, jakim jest amfetamina, wykonuje irracjonalne czynności o irracjonalnych porach, np. naprawia telewizor o 3 w nocy. Dla osób, które od dłuższego czasu zażywają amfetaminę charakterystyczny jest cuchnący zapach potu. Pojawiają się ataki agresji, rozdrażnienie, przewlekłe zaburzenia snu, lęki, głębokie depresje, zawroty głowy oraz krwotoki z nosa. Typowy jest również jadłowstręt, który prowadzi do wychudzenia i wyniszczenia organizmu.

Profilaktyka - czy da się zapobiec?

Środki odurzające wywołują nie tylko stopniowe uzależnienie fizyczne i psychiczne, ale także trwałe szkody w organizmie, dlatego odpowiednia profilaktyka odgrywa tu istotną rolę. W zapobieganiu problemu bardzo ważne jest uchwycenie momentu powstania uzależnienia i wdrożenie w życie odpowiednich środków.

W przypadku nastolatków kluczem do sukcesu może być bliskość i dobry kontakt z dzieckiem. Rozmawianie, bycie razem oraz poświęcanie czasu to ważne elementy skutecznej profilaktyki, a jednocześnie czynniki leczące. Dobrą profilaktyką przynoszącą pozytywne efekty jest psychoterapia – również psychoterapia rodzinna, jeśli istnieje taka potrzeba. Pozwala ona dotrzeć do źródła problemu i tym samym znaleźć wyjście z zaistniałej sytuacji. Jeśli nie ma możliwości, aby udać się z dzieckiem do psychologa, w każdej chwili można skorzystać z doraźnej pomocy pracowników kliniki uzależnień.

Psychoterapia uzależnień

Jak pomóc uzależnionemu?

Kompleksowa terapia uzależnień to jedyna właściwa i skuteczna droga poradzenia sobie z uzależnieniem. Niezbędnym jej elementem jest detoksykacja polegająca na odtruciu organizmu i usunięciu fizjologicznej potrzeby zażywania narkotyków. Kolejnymi krokami terapii uzależnień jest leczenie mechanizmów uzależnienia, psychoterapia oraz działania wspomagające. Skuteczna terapia powinna odbyć się przy wsparciu odpowiedniego zespołu specjalistów. Tylko wtedy ma szansę przynieść oczekiwane efekty. Azamed to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy służą swoją pomocą na każdym etapie leczenia uzależnień. Specjalizujemy się w odtruciach narkotykowych, a jednocześnie pomagamy zaplanować cały dalszy proces leczenia, wspieramy naszych pacjentów na każdym jego etapie i pomagamy w sytuacjach najtrudniejszych zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. A wszystko po to, aby pacjent jak najszybciej osiągnął możliwie najlepszą formę fizyczną.

Sprawdź: Terapia uzależnień zespół Azamed