Detoks

Szybki i skuteczny proces odtrucia organizmu

Esperal

Esperal znacząco zapobiega spożywaniu alkoholu

Terapia

Psychoterapia, wsparcie, pomoc psychologiczna, terapia rodzin

W leczeniu uzależnień ogromnym wysiłkiem jest wykonanie pierwszego kroku w kierunku procesu zdrowienia.

W każdym przypadku może on wyglądać inaczej – raz będzie to wykonanie pierwszego telefonu do ośrodka leczenia uzależnień, raz umówienie się na konsultację ze specjalistą. Zawsze jednak jest to już jakiś ruch do przodu.

Nie wystarczy jednak pomyśleć o tym, by może coś zrobić. Samo myślenie w przypadku osoby uzależnionej, jeśli nie zostanie poparte działaniem prawdopodobnie szybko skończy się na niczym.

Skorzystaj z możliwości, jakie przed Tobą stoją – porozmawiaj z kimś dyskretnym i zaznajomionym w temacie i wybierz najlepszą dla siebie ścieżkę.

Jak rozpoznać, że to uzależnienie?

Uzależnienie jest chorobą, potwierdzone to zostało przez Światową Organizację Zdrowia i wszelkie medyczne klasyfikacje.

Oznacza to, że jest częściowo niezależne od chorego, postępuje i wymaga leczenia i pomocy osób trzecich. Trudnością jednak wydaje się być rozpoznanie, czy to już etap uzależnienia.

Jeżeli czujesz, że kontakt z uzależniającą substancją wymyka Ci się z rąk, a obiektywnie widzisz wskaźniki uzależnienia – sięganie po substancję częściej, w większych ilościach, w sytuacjach ryzykownych czy nieodpowiednich – to zdecydowanie jest już moment żeby zacząć działać.

W przypadku uzależnień mechanizm jest prosty – im szybciej podjęta walka, tym łatwiej ją wygrać.

Rozpoznanie uzależnienia

Metody walki z uzależnieniem

Uzależnienie jest mechanizmem skomplikowanym i wielopłaszczyznowym. Walka z nim wymaga czasu i dużej ilości włożonej pracy. Często również nie uda się bez wsparcia specjalistów, opieki medycznej i kontroli nad uzależnionym.

Miejscem, gdzie toczą się udane walki i o zdrowie są ośrodki leczenia uzależnień.

Prowadzona tam walka opiera się o detoksykację i całkowite pozbawienie organizmu środka toksycznego.

Równolegle, chory ma dostęp do psychoterapii indywidualnej i grupowej, wsparcia medycznego i psychologicznego a także odpowiedniej dawki psychoedukacji. Uczy się radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami dnia codziennego, bez korzystania z substancji uzależniającej.

Leczenie farmakologiczne

Skuteczność farmakoterapii w leczeniu alkoholizmu jest niezaprzeczalna. Opiera się ona o działanie na układy neuroprzekaźnikowe, regulując aktywność szlaków dopaminowych.

W chwili obecnej za najlepiej działające uznaje się leki wpływające na układ opioidowy, serotoninowy a także glutaminianergiczny.

W terapii alkoholizmu zaakceptowane zostały trzy preparaty lecznicze, które są obecnie wykorzystywane w farmakologii terapii odwykowej.

Są do disulfiram (esperal), naltrekson oraz akamprozat. Ich mechanizm działania różni się między sobą, powinny więc zostać dobierane specyficznie do konkretnej osoby i jej przypadku.

Leczenie uzależnienia

Terapia uzależnień

Warszawa jest ogromnym skupiskiem ludzi. Z jednej strony daje to większe rozpowszechnienie problemu alkoholizmu, z drugiej – natychmiastową odpowiedź. Wiele ośrodków leczenia uzależnień powstaje, by pomagać w procesie zdrowienia i przywracać wiarę w dobre jutro. Coraz więcej z nich odnosi pełną skuteczność w terapiach odwykowych.