Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych. To choroba, która nie wybiera, dotyka praktycznie wszystkich grup społecznych i zawodowych, nie zważa na płeć, wiek, wykształcenie, status majątkowy czy miejsce zamieszkania. Jej konsekwencje mogą być druzgoczące, to m.in. stopniowe wyniszczenie organizmu, problemy natury psychicznej, odrzucenie, izolacja społeczna i problemy rodzinne. Walka z nałogiem alkoholowym jest trudna, ale należy pamiętać, że wbrew obawom nie jest beznadziejna i w wielu przypadkach kończy się zwycięstwem.

Bez zgody i determinacji osoby uzależnionej nie jest możliwe podjęcie skutecznego leczenia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia alkohol jest używką, po którą w Polsce sięga się najczęściej. Paradoksalne jest to, że społeczeństwo, które niemal każdą okazję „uświetnia” alkoholem, z łatwością potępia i piętnuje ludzi dotkniętych chorobą alkoholową. Dlatego tak trudno jest się przyznać, również przed sobą, do problemu alkoholowego. Tymczasem kluczem do rozpoczęcia walki z alkoholizmem jest uznanie bezsilności wobec nałogu i szczera chęć wyjścia z niego. Poza skrajnymi, uzasadnionymi sądownie przypadkami nie ma możliwości przeprowadzenia kuracji odwykowej „na siłę”. Dobra wola potencjalnego pacjenta terapii uzależnień to pierwszy i najważniejszy krok. Bardzo istotne jest także zrozumienie, że alkoholizm nie jest fanaberią, wyborem. W szpony nałogu pchają ludzi problemy natury psychicznej, emocjonalnej (stres, stany depresyjne, lękowe, presja społeczna, predyspozycje), a także trudne sytuacje życiowe (traumatyczne przeżycia, rodzina z problemem alkoholowym itp.).

Picie szampana
Depresja jako przyczyna alkoholizmu

Uzależnienie często jest wynikiem depresji, lub innych problemów

Niestety dla wielu osób alkohol jest „lekiem na całe zło”. Jakże często zaczyna się od picia „na smutki”, i przechodzi do bardzo groźnego w skutkach leczenia stanów depresyjnych i stresów kolejnym kieliszkiem wódki czy lampką wina. Z czasem rośnie tolerancja na alkohol, nie wystarcza jeden drink czy kieliszek koniaku, pojawia się fałszywe przekonanie, że po alkoholu świat jest lepszy. Po taki zgubny „lek” sięgają osoby z kompleksami, samotne, nadwrażliwe, dotknięte zaburzeniami nastroju, depresją. Początkowo nastrój po wypitych drinkach bywa lepszy, a potencjalny alkoholik chce jak najdłużej utrzymać dobre samopoczucie, wyższą samoocenę czy nawet stan euforii. Zapijanie smutków, topienie ich w alkoholu to prosta droga do uzależnienia, a w konsekwencji niestety do pogłębiających się huśtawek nastrojów, depresji, poczucia odrzucenia i braku wsparcia. Można powiedzieć, że to mechanizm błędnego koła, w którym zła kondycja psychiczna będzie tylko coraz gorsza. Depresja i alkoholizm to połączenie, które może pojawić się w różnych konfiguracjach – depresja jako przyczyna nałogu, jego konsekwencja lub jako stan związany z odstawieniem alkoholu, głodem alkoholowym albo powrotem do picia. Właśnie dlatego leczenie alkoholizmu jest tak trudne – dotyczy bowiem wielu obszarów życia, psychiki i wymaga zmierzenia się z własnymi „demonami” i lękami.

Alkoholizm zatruwa życie nie tylko osobie uzależnionej, ale też najbliższym jej osobom

Podobnie jak wiele ciężkich i przewlekłych chorób również alkoholizm ma ogromny wpływ na otoczenie i rodzinę osoby uzależnionej. Leczenie i psychoterapia powinny objąć najważniejsze osoby w życiu alkoholika. Nie tylko dlatego, żeby efektywnie wspierać wychodzenie z alkoholizmu, ale przede wszystkim, aby pomóc osobom, które ponoszą ogromne koszty psychiczne, emocjonalne, fizyczne, finansowe, społeczne. Zjawiskiem powszechnym w przypadku choroby alkoholowej jest tzw. współuzależnienie. W pewnym momencie osoba współuzależniona czuje się praktycznie bezradna, nie potrafi realnie ocenić swojej sytuacji i przegrywa z poczuciem winy. Warto wiedzieć jakie są objawy współuzależnienia i w porę reagować – ratować siebie, rodzinę i móc skutecznie wspierać osobę uzależnioną w trudnych chwilach. Osoba współuzależniona wykazuje:

Najbliżsi alkoholika również powinni zrozumieć i przyznać się do tego, że uzależnienie jest ich problemem, zaopiekować się sobą, skorzystać z profesjonalnej terapii dla osób współuzależnionych.

Nadużywanie alkoholu prowadzi do chorób fizycznych i psychicznych

Negatywny wpływ nadużywania alkoholu na zdrowie psychiczne i fizyczne jest bezdyskusyjny. Dlatego wychodzenie z alkoholizmu bardzo często zaczyna się od detoksykacji, czyli odtrucia alkoholowego, niezbędnego w przypadku wielu pacjentów, którzy przekroczyli dopuszczalną dla organizmu dawkę alkoholu. Odtrucie nie tylko oczyszcza z alkoholu, ale też wzmacnia pacjenta, który bardzo często jest w złym stanie fizycznym i psychicznym. Nic dziwnego – schorzenia wywołane wieloletnim nadużywaniem alkoholu to pełne spektrum problemów dotyczących praktycznie całego organizmu. Jeśli chodzi o somatyczne objawy choroby alkoholowe są to m.in.:

Choroby powiązane z alkoholizmem wynikają też z negatywnego wpływu alkoholu na psychikę osoby uzależnionej. Poza najbardziej oczywistą, wspomnianą powyżej depresją, są to także:

Według raportów WHO alkoholizm to jeden z głównych czynników zagrażających zdrowiu i życiu populacji. Począwszy od wypadków drogowych powodowanych przez osoby pod wpływem alkoholu, po fakt istotnego osłabienia układu immunologicznego u osób uzależnionych czy groźne dla życia zatrucia alkoholowe i szok alkoholowy.

Osoba uzależniona często nie wierzy, że może znów normalnie żyć

Proces leczenia alkoholizmu nie jest możliwy bez uznania problemu, jakim jest uzależnienie. Jest to jednak dopiero początek trudnej drogi. Kolejny etap to zaprzestanie picia, czyli abstynencja, która tak naprawdę jest wstępem do procesu uzdrawiania i przechodzenia do tzw. normalnego życia. Niestety nie wystarczy wiedzieć i chcieć, bardzo ważne jest naprawienie fizycznych, psychicznych i społecznych szkód oraz krzywd. Dlatego kluczowe znaczenie ma kompleksowe podejście do wychodzenia z alkoholizmu, opieka specjalistów zajmujących się problemami somatycznymi, jak i psychoterapia, obejmująca terapię indywidualną oraz grupową. Osoba uzależniona od nowa uczy się konfrontowania się z rzeczywistością, rozwiązywania problemów bez sięgania po alkohol, co może wydawać się trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Alkoholizm jest bowiem nałogiem, który uzależnia fizycznie i psychicznie. W tym okresie niezbędne jest wsparcie specjalistów, ale także bliskich czy grupy (terapia grupowa), ponieważ lęki, obawy i skłonności do picia najlepiej rozwijają się w poczuciu osamotnienia. Warto pamiętać o tym, ile determinacji i odwagi wymagało przyznanie się do problemu i czerpać siłę z tej świadomości w trudnych momentach.

Alkoholizm