Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciągi alkoholowe są zjawiskiem występującym w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej niemal u każdej osoby chorej. Początkowo alkoholik pije jednorazowo – od okazji, głównie wieczorami czy w towarzystwie. Z czasem picie zajmuje coraz więcej przestrzeni w codzienności alkoholika, przestając być sporadycznym sięganiem do kieliszka.

Alkoholik, wraz z rozwojem choroby, zaczyna pić o różnych porach dnia, także z rana. Dochodzi picie na klina i w sytuacjach niedozwolonych. Kolejnym etapem staje się ciąg alkoholowy – nieprzerwane okresy picia, trwające kilka do kilkunastu dni, kiedy chory nie odzyskuje trzeźwości, a utrzymuje trwały stan upojenia.

Objawy ciągu alkoholowego

Mechanizm ciągu alkoholowego opiera się o dwa zjawiska, zachodzące w organizmie chorego.

Z jednej strony jego podłożem jest upośledzenie kontroli – alkoholik ma jej pozorne poczucie, w praktyce jednak impulsy podejmują decyzję niejako za niego, kiedy nawet chce przestać pić – nie potrafi przełamać cyklu picia.

Drugim podłożem są objawy zespołu abstynencyjnego. Niezwykle nieprzyjemne doznania, łączące się ze spadkiem poziomu alkoholu we krwi sprawiają, że chory sięga po kolejną porcję trunków – aby nie czuć, nie myśleć, nie zmagać się ze złym samopoczuciem. Tym samym wpada w bieg błędnego koła, które samo się napędza.

Alkoholizm na ulicy
Alkoholik na moście

Jak pomóc osobie w ciągu?

Pomoc osobie w ciągu alkoholowym nie jest łatwym zjawiskiem, ze względu na to, iż wymaga działania niejako przeciw woli i chęci uzależnionego.

Osoba będąca w ciągu nie przerwie go sama, potrzebuje jasnego i zdecydowanego działania i pomocy osób trzecich, Tylko brak możliwość wypicia kolejnej porcji alkoholu daje szansę przerwania ciągu.

Najskuteczniejszą metodą przerwania picia jest detoksykacja – w szpitalu lub ośrodku odwykowym. W zamkniętym miejscu, którym chory nie będzie miał możliwości zdobycia kolejnej dawki picia, prędzej czy później dojdzie do odtrucia organizmu i powrotu do prawidłowego samopoczucia.

Wymaga to jednak absolutnej abstynencji.  Odtrucie możliwe jest, a nawet zalecane również w domu pacjenta – w swoich komfortowych warunkach przebiega łagodniej i bez stresu dla pacjenta.

Czy ciąg da się przerwać?

Objawy odstawienia są tak silne, że chory może uciekać się do wszelkich zachowań, by zdobyć kolejną porcję alkoholu i ulżyć sobie w fizycznym cierpieniu, jakie odczuwa. Ciąg alkoholowy jest możliwy do przerwania, jednak tylko przy pomocy osób trzecich i całkowitym braku dostępu do napojów alkoholowych.