Alkoholizm w rodzinie - jak pomóc?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Konstruktywne zmotywowanie osoby pijącej do podjęcia leczenia antyalkoholowego nie jest łatwym zadaniem. Mechanizmy obronne stosowane przez alkoholika będą skutecznie zniechęcać go do terapii, próbując przekonać siebie i innych, że panuje nad piciem, a problem nie istnieje. Warto jednak powalczyć i spróbować przełamać pojawiające się trudności.

Jeśli nie wiesz w jaki sposób pomóc członkowi swojej rodziny, a wszystkie stosowane przez Ciebie metody – prośby, groźby, szantaże i wymuszenia emocjonalne zawiodły – skontaktuj się z nami. Azamed Warszawa, Ośrodek Leczenia Uzależnień to miejsce, które pomoże Ci znaleźć skuteczną metodę i wesprze w trudnych chwilach.

Jak rodzina może pomóc alkoholikowi?

Aby pomóc osobie cierpiącej na alkoholizm, bardzo często musisz zacząć od siebie. Przyjrzeć się sytuacji, której znalazłeś się Ty, osoba pijąca i cała Twoja rodzina. Dostrzec mechanizmy działające wokół picia oraz poszukać metod aby im się przeciwstawić. Niestety – im szybciej podjęte kroki, tym łatwiej osiągnąć efekt.

Nierzadko dochodzi do sytuacji, że to inny członek rodziny musi podjąć decyzję za osobę chorą, niejako zmuszając ją do podjęcia leczenia. Nie pozostawienie innej możliwości, przysłowiowe postawienie pod ścianą jest metodą trudną, jednak wielokrotnie jedyną skuteczną. Dopiero wtedy chory zaczyna rozumieć rangę problemu.

Jak pomóc alkoholikowi

Rodzina jest współuzależniona

Destrukcyjne skutki picia jednej osoby oddziałują na całą rodzinę. Nie jest tak, że choruje człowiek – choruje cały system rodzinny i to cała rodzina powinna zostać objęta opieką, wsparciem i terapią. W przypadku rodziny dotkniętej przez alkoholizm cierpienie rozkłada się, gdyż pozostali członkowie rodziny czują się odpowiedzialni za czyjeś picie.

Pozostali członkowie rodziny powoli, ale bardzo destrukcyjnie pogrążają się w poczuciu winy i odpowiedzialności za czyjeś picie. Doświadczają bezsilności i bezradności, coraz trudniej im funkcjonować normalnie w społeczeństwie, patrzeć ludziom w oczy.

Dominującym uczuciem staje się poczucie braku kontroli nad własnym życiem i niepewność jutra.

Azamed - klinika leczenia i esperal
przemoc w rodzinie

Skutki alkoholizmu w rodzinie

W rodzinie alkoholowej wielokrotnie pojawia się przemoc: fizyczna, psychiczna, czasami seksualna.

Zdrowy rodzic patrzy na krzywdę dzieci i obwinia się o nią, nie mając jednocześnie siły i zasobów by coś zmienić, przerwać ciąg wydarzeń. Partner osoby pijącej stara się ją chronić, kryć skutki jej picia.

Symptomami współuzależnienia zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci jest poczucie nadmiernej odpowiedzialności, próba kontrolowania osoby pijącej do tego stopnia, iż pojawia się utrata własnego ja i własnego życia. Osoba współuzależniona ma złudne poczucie, że tylko ona jest w stanie pomóc choremu i go “uratować” przed skutkami picia.

Potrzebna jest terapia

Kiedy czujesz, że Twoje życie się zmienia, nie czujesz już radości i beztroski, a dominuje ciągły lęk i strach – to czas by poszukać pomocy dla siebie i całej rodziny. Zasięgnij pomocy. Ośrodek Leczenia Uzależnień – Azamed w Warszawie odpowie na wszystkie Twoje pytania, oswoi strach i pomoże podjąć walkę o siebie i swoją rodzinę.