Czy alkoholizm w Polsce staje się coraz powszechniejszy?

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 503 126 416

Dzwonisz

Powiedz gdzie jesteś i co się dzieje

Przyjeżdża lekarz

Ten, którego zlokalizujemy najbliżej Ciebie

Pomagamy

Skutecznie i profesjonalnie

Z roku na rok spotyka się coraz więcej osób dotkniętych problemem alkoholowym. Zjawisko zauważa się w mediach – telewizja aż huczy od kolejnych wydarzeń dziejących się pod wpływem alkoholu, media społecznościowe bardzo szybko wyszukują i upubliczniają wstydliwe chwile po spożyciu, nierzadko gwiazd i osób publicznych.

W życiu codziennym również coraz częściej spotyka się osoby pijące – nie raz dla relaksu, nie raz dla odstresowania. Wielokrotnie jednak picie przekracza już barierę rozsądnego użytkowania, stając się używaniem szkodliwym i ryzykownym. A przecież jest jeszcze ogromna grupa ludzi pijąca w ukryciu, o których nie mamy pojęcia.. Statystyki wydaję się być nieubłagane.

Alkoholizm staje się poważnym problemem

Alkoholizm stał się chorobą społeczną już w XX wieku. Pomimo leczenia, wprowadzenia terapii oraz powszechnej edukacji, zjawisko rośnie nieubłaganie na sile. Z roku na rok zwiększa się ilość osób nadużywających alkoholu oraz cierpiących na alkoholizm, nie wydaje się, aby zjawisko to miało się w najbliższym czasie zatrzymać.

Aspektem alkoholizmu, który nastręcza dużych trudności jest problem z jego diagnozą. Alkoholik nie ma poczucia braku kontroli nad piciem, przeciwnie – jest przekonany o pełnym panowaniu nad sytuacją. Początkowo picie wydaje się być okazjonalne i “racjonalne”, aż w pewnym momencie wymyka się z rąk, kierując pijącego w sidła okrutnego uzależnienia.

Kto jest bardziej podatny- kobiety czy mężczyźni?

Kto jest bardziej podatny na uzależnienie

Zadziwiającym wydaje się być fakt, iż statystycznie, im wyższe wykształcenie, tym większa ilość spożywanego alkoholu. Wiąże się to zarówno z wyższym statusem materialnym i możliwościami finansowymi, jak też z wykształceniem i zatrudnieniem – narażeniem na silniejszy stres i mniejszą odpornością psycho-społeczną.

Wśród mężczyzn, wskazuje się na prawie czterokrotnie większe spożycie alkoholu niż u kobiet, wydawałoby się więc, iż zjawisko dotyczy głównie mężczyzn. Metabolizm alkoholu jest jednak zupełnie inny w organizmie kobiety, jego działanie jest dużo silniejsze i bardziej toksyczne, powodując zdecydowanie większe zagrożenie.

Alkoholizm w Polsce- statystyki

Statystyki Państwowej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych PARPA wskazują, iż alkoholizm w Polsce z roku na rok nabiera na sile. W chwili obecnej podaje się, iż około 3 mln Polaków nadużywa alkoholu, z czego 600-650 tys. jest uzależnionych. Niestety, leczenie podejmuje tylko około 20% z nich.