Zaszycie alkoholowe esperalem (Disulfiramem)

Zadzwoń teraz Zadzwoń: 22 671 15 79

Prosty zabieg

Implantacja disulfiramu jest szybka i bezbolesna

Czas działania

Utrzymuje się we krwi nawet do 12 miesięcy

Skuteczność

Esperal znacząco zapobiega spożywaniu alkoholu

Esperal
Disulfiram

Esperal nie leczy uzależnienia, jednak poprzez swoje działanie wymusza abstynencję i ułatwia podjęcie terapii. Środek ten zawiera substancję chemiczną disulfiram, która zaburza metabolizm alkoholu w organizmie i wywołuje nieprzyjemne oraz niebezpieczne dla życia reakcje, które mają przestraszyć pacjenta przed dalszym piciem. Esperal blokuje działanie enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, przez co utrudnia utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Wywołana tym kumulacja aldehydu w organizmie powoduje objawy zatrucia (tzw. reakcja disulfiramowa), które zniechęcają do dalszego spożywania alkoholu.

Wszywanie esperalu

Implantacja esperalu

Zabieg implantacji wymaga pisemnej zgody pacjenta, jest bezpieczny i bezbolesny, odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Tabletki umieszcza się głęboko w tkance podskórnej, najczęściej w okolicy pośladkowej, a ranę zamyka szwami, które są usuwane po 10 dniach. Dawka leku jest dobierana według masy ciała pacjenta, a czas działania można ustalić indywidualnie, jednak maksymalnie wynosi on 12 miesięcy (u niektórych osób nawet do 15).

Implantacja preparatów zawierających Disulfiram jest możliwa jedynie po zbadaniu pacjenta oraz podpisaniu przez niego świadomej zgody na zabieg po wcześniejszym poinformowaniu przez lekarza o działaniu leku

Reakcja disulfiramowa

Stosowanie środków z disulfiramem jest zaliczane do terapii awersyjnej w leczeniu alkoholizmu. Pacjent, który zgadza się na wszycie esperalu powstrzymuje się od spożycia napojów wyskokowych, ponieważ zna konsekwencje reakcji disulfiram – alkohol. Do reakcji tej dochodzi zwykle po upływie 5-15 minut od wypicia alkoholu i jest ona efektem nadmiernego gromadzenia się aldehydu octowego, który jest 30 razy silniejszą trucizną dla organizmu człowieka niż sam alkohol etylowy. W ten sposób dochodzi do wystąpienia objawów zatrucia.

Objawy reakcji disulfiramowej

 • rozszerzenie naczyń (zaczerwienienie twarzy)
 • wzrost ciśnienia tętniczego
 • przyspieszona czynność serca i zaburzenia rytmu
 • wzmożona potliwość
 • napady drgawkowe
 • zaburzenia oddychania
 • zaburzenia świadomości
 • lęk
 • nudności, wymioty
Połączenie esperalu z alkoholem

Zalecenia podczas leczenia esperalem

W czasie trwania leczenia esperalem (disulfiramem) obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych. Spożycie etanolu w tym czasie może powodować wystąpienie objawów zagrażających życiu. Symptomy nietolerancji alkoholu mogą wystąpić również po zastosowaniu płynów, które zawierają alkohol etylowy, np. płyny do płukania jamy ustnej, ocet i przetwory w zalewie octowej, syropy zawierające alkohol (np. przeciwkaszlowe, uspokajające, witaminowe itd.), słodycze z alkoholem, płyny po goleniu i inne kosmetyki zawierające alkohol.

Stopień nasilenia objawów zależy od ilości spożytego etanolu. Oznaki nietolerancji utrzymują się zwykle przez 30-60 minut, jednak mogą trwać nawet przez kilka godzin. W ciężkich przypadkach, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 125-150 mg/100 ml mogą pojawić się: niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, zawał serca, utrata przytomności, drgawki, w sporadycznych przypadkach, gdy nie zostanie udzielona pomoc , może dojść do śmierci. Zazwyczaj po reakcji nietolerancji na alkohol, pacjent staje się senny i może spać przez kilkanaście godzin.

Wszywka alkoholowa

Przeciwwskazania do leczenia disulfiramem

 • stan upojenia alkoholowego lub spożycie alkoholu na 12-24 godzin przed zabiegiem
 • nadwrażliwość na disulfiram, tiokarbaminiany
 • ciężka niewydolność krążenia
 • niewydolność serca, zawał serca
 • choroba niedokrwienna serca niestabilna
 • nadciśnienie tętnicze nieuregulowane
 • próby samobójcze i zaburzenia psychiczne

Należy zachować ostrożność w przypadku wszycia esperalu u osób z chorobami układu oddechowego, chorobami nerek i wątroby, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, padaczką, psychozami. Wystąpienie reakcji disulfiramowej może pogłębić stopień zaawansowania tych chorób. W tych przypadkach decyzję o możliwości implantacji disulfiramu podejmuje lekarz. Esperal nie powinien być też podawany kobietom w ciąży i starającym się o dziecko.

Anticol

Dostępny jest również disulfiram w postaci tabletek podawanych doustnie (Anticol). Z doświadczenia wiemy, iż umieszczenie podskórne tabletek jest jednak bardziej skuteczne. Pacjent, po implantacji disulfiramu ma go w pewnym określonym stężeniu we krwi przez okres około 12 miesięcy. Natomiast tabletki podawane doustnie utrzymują się od 24 do 48 godzin w organizmie i tu szczególnie ważna jest systematyczność i zdyscyplinowanie chorego.

Terapia uzależnień alkoholowych

Terapia uzależnień

Osoby, które zdecydowały się na zabieg implantacji disulfiramu powinny znajdować się pod stałą, specjalistyczną opieką medyczną. Bardzo ważne jest także uczestnictwo w psychoterapii uzależnień. Sam zabieg jest tylko pomocnym narzędziem w trudnym i długotrwałym procesie leczenia choroby alkoholowej. Po okresie abstynencji, która jest wynikiem lęku przed reakcją disulfiramową, pacjenci często wracają do wcześniejszego trybu życia. Dopiero psychoterapia pomaga w trwałej zmianie stylu życia i wyjściu z uzależnienia.

Nie czekaj aż będzie za późno Zadzwoń teraz Zadzwoń: 22 671 15 79